| AnonimulX1 a întrebat:

Salut! Dacă am varicela pot sta pe afara laughing sau trebuie sa stau carantinat în casa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Carantinat in casa (de la cei care n-au trecut inca prin varicela) si la caldura (23-25 grade, preferabil invelit bine, in pat).

| darrio2007 a răspuns:

Izolat in casă. Văd că te amuză problema ta.

| AnonimulX1 explică (pentru darrio2007):

Salut! Nu, nu ma amuza problema mea, am pus doar aceasta fata "laughing" dar s-a pus ca și când as râde. Succes și toate cele bune!

| darrio2007 a răspuns (pentru AnonimulX1):

Si tie la fel!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa stai in casa departe si de familia ta ca sa nu îi imbolnavesti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se pune doar problema carantinei ca să nu îmbolnăvești pe alții ci și nevoia de a te proteja de o răceală care poate duce la complicații, fiind deja bolnav.

| blackann a răspuns:

Evident ca stai in casa - 2 saptamani!

| timidu89 a răspuns:

2 săptămâni izolat în casă neaparat

| popescuhertz a răspuns:

Este recomandat să rămâneți în casă și să evitați contactul cu alte persoane, deoarece varicela este contagioasă. Este posibil să aveți nevoie să rămâneți în casă până când toate veziculele se usucă și cicatrizează, ceea ce poate dura între 7 și 10 zile.