| cory_1065 a întrebat:

sunt inarcinat de citva saptamini medicii numi pot spune kit timp mai precis, vreau sa fac avort da numai nu kirurgikal, da medicamentos...este posibil asa? spuneti-mi ce sa fac va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti in Romania, nu poti face avort medicamentos fiindca este interzis.
daca nu vrei avort chirurgical, poti pastra sarcina. Cu ocazia asta nici n-ai sa-ti omori copilasul si ai sa fii o mamica fericita, in loc sa fii o mamica indoliata pe tot restul vietii (dupa copilasul tau omorat de tine).

| mioara a răspuns:

Daca il doresti lasa l daca nu treaba ta.

| Bianqita a răspuns:

Da este posibil, Mifepriston este un medicament care se administreaza pe cale orala si numai sub supravegherea medicului; astfel Mifepriston determina separerea placentei de endometru, inmoaie cervixul si creste contractiile uterine pentru a permite continutului uterin sa fie expulzat.Acesta constituie primul pas.Al doilea pas consta in administrarea Misoprostol tot pe cale orala sau vaginala tot sub supravegherea medicului.
In primele 4 ore de la administrarea misoprostolului, majoritatea femeilor prezinta sangerari vaginale si crampe, iar sarcina se opreste din evolutie. Cele mai multe sarcini se sfarsesc in primele 24 de ore dupa doza de Misoprostol. Daca acest lucru nu s-a intamplat, se administreaza a doua doza de Misoprostol.
Daca esti la prima sarcina, simptomele pe care le are o femeie in timpul sarcinii se pot accentua, iar sangerariile pot fi mai mari, ducand chiar la hemoragi.Nu vreau sa te sperii, ti-am spus doar adevarul.Bafta in decizia pe care o sa o iei si ai grija de tine!

| dreamout a răspuns:

Avortul este un pacat incredibil de uratsad
Nici nu vreau sa ma gandesc.
Tu te gandesti ca`i iei viata unei fiinte nevinovate.adica ii distrugi sansa la o viatahappy
Eu zic sa pastrezi acest copil.sunt sigura ca parintii o sa fie de acord cu mine, nu cu avortul.doamne fereste:O avort. Daca nu ai posibilitatea sa-l ti, da`l spre adoptie. Ai face o familie fericitahappy

Dar avort in nici un caz. Vorbeste cu cel cu care ai ramas insarcinata, si luati o decizie aman2(in afara d avort).
Si data viitoare folositi contraceptive sau prezervativ...

patongue

| BetterThanDrugs a răspuns:

Buna:*

Uite aici ceva care s-ar putea sa te ajutehappy

Cît de eficient este avortul medicamentos?

•Eficacitatea metodei constituie în mediu 95-98% şi depinde de regimul corect de administrare a preparatelor şi de termenul sarcinii.

Cum acţionează avortul medicamentos?

•Această metodă constă din două etape: la prima etapă se administrează preparatul, ce împiedică dezvoltării oului fetal, la cea de a două - se administrează preparatul, ce provoacă contractarea uterului şi expulzia de sinenstătător a sarcinii.

Ce simptome pot fi aşteptate după administrarea preparatelor pentru avortul medicamentos?

•Crampele în josul abdomenului, ce pot fi reduse, administrînd preparate antiinflamatoare precum paracetamol, diclofenac, chetanov etc.
•Eliminarea oului fetal ce se asociază cu o hemoragie mai abundentă.
•Eliminări sanguinolente moderate sau neînsemnate pe parcursul a 1-3 săptămîni sau chiar pînă la următoarea menstruaţie.

Ce complicaţii pot să apară?

•Complicaţiile sunt destul de rare şi pot include: sarcina continuă, avortul incomplet, hemoragia abundentă

Ce se întîmplă în cazul continuării sarcinii sau avortului incomplet?

•În cazul unei sarcini continue femeii i se oferă o doză suplimentară de pastile sau completarea avortului prin aspirarea vacuum manuală la decizia femeii. Avortul incomplet la fel va necesita aspirarea vacuum.

Avantajele avortului medicamentos:

•Evitarea intervenţiei chirurgicale şi a anesteziei;
•Riscuri mult mai mici de complicaţii infecţioase, comparativ cu avortul chirurgical;
•Este o metodă mai "naturală" de întrerupere a sarcinii;
•Este o metodă mai confidenţială şi comfortabilă.

Cine nu poate folosi avortul medicamentos pentru întrerupere a sarcinii?

Femeile cu:

•sarcina extrauterină sau suspiciune la ea;
•sterilet intrauterin (trebuie extras în prealabil);
•insuficienţă suprarenală;
•coagulopatii sau cu terapie anticoagulantă;
•terapie cu preparate steroide;
•reacţie alergică la preparate;
•cu termenul de sarcină mai mare de 9 săptămâni.
Deci daca ai mai mult de 9 sapt.nu poti face acest tip de avort

Bafta:*!