| ciocolata10 a întrebat:

Spuneti-mi va rog daca dupa un avort medicamentos este posibil sa ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

Sa inteleg ca vrei sa faci avort nu? nu suport jigodiile astea care fac avort. Prostia doare, la propriu!

| Twp3w a răspuns:

Avortul medicamentos

1. Ce este avortul medicamentos?

•Este o metodă nechirurgicală de întrerupere a sarcinii nedorite, recomandată de Organizaţia Mondială a Sănătăţii, ca fiind eficientă şi fără de riscuri. Această metotă este folosită de către femeile din ţările dezvoltate din Europa pe parcursul a mai mult de 10 ani, fiind recunoscută în 33 ţări ale lumii (Franţa, Germania, S.U.A., Ucraina, Rusia, Moldova, China, India etc.
2. Cît de eficient este avortul medicamentos?

•Eficacitatea metodei constituie în mediu 95-98% şi depinde de regimul corect de administrare a preparatelor şi de termenul sarcinii.
3. Cum acţionează avortul medicamentos?

•Această metodă constă din două etape: la prima etapă se administrează preparatul, ce împiedică dezvoltării oului fetal, la cea de a două - se administrează preparatul, ce provoacă contractarea uterului şi expulzia de sinenstătător a sarcinii.
4. Care e e regimul de administrare a preparatelor în cazul unui avort medicamentos?

•În prima zi, în timpul vizitei la medic, se administrează primul preparat, peste 1-3 zile e necesar de a administra al doilea preparat (în clinică sau acasă, la alegerea femeii). După 2 săptămăni e necesar de a vizita medicul pentru evaluarea stării şi constatarea lipsei sarcinii.
5. Ce simptome pot fi aşteptate după administrarea preparatelor pentru avortul medicamentos?

•Crampele în josul abdomenului, ce pot fi reduse, administrînd preparate antiinflamatoare precum paracetamol, diclofenac, chetanov etc.
•Eliminarea oului fetal ce se asociază cu o hemoragie mai abundentă.
•Eliminări sanguinolente moderate sau neînsemnate pe parcursul a 1-3 săptămîni sau chiar pînă la următoarea menstruaţie.
6. Ce efecte secundare pot să apară?

•În unele cazuri se pot dezvolta: greaţă, vomă, dureri de cap, ameţeală, diaree, slăbiciune, febră, frison – toate acestea sunt de scurtă durată.
7. Ce complicaţii pot să apară?

•Complicaţiile sunt destul de rare şi pot include: sarcina continuă, avortul incomplet, hemoragia abundentă.
8. Ce se întîmplă în cazul continuării sarcinii sau avortului incomplet?

•În cazul unei sarcini continue femeii i se oferă o doză suplimentară de pastile sau completarea avortului prin aspirarea vacuum manuală la decizia femeii. Avortul incomplet la fel va necesita aspirarea vacuum.
9. Avantajele avortului medicamentos:

•Evitarea intervenţiei chirurgicale şi a anesteziei;
•Riscuri mult mai mici de complicaţii infecţioase, comparativ cu avortul chirurgical;
•Este o metodă mai "naturală" de întrerupere a sarcinii;
•Este o metodă mai confidenţială şi comfortabilă.
10. Cine nu poate folosi avortul medicamentos pentru întrerupere a sarcinii?

Femeile cu:

•sarcina extrauterină sau suspiciune la ea;
•sterilet intrauterin (trebuie extras în prealabil);
•insuficienţă suprarenală;
•coagulopatii sau cu terapie anticoagulantă;
•terapie cu preparate steroide;
•reacţie alergică la preparate;
•cu termenul de sarcină mai mare de 9 săptămâni.
11. Peste cît timp după un avort medicamentos o femeie poate să devină gravidă din nou şi cînd va avea un ciclu menstrual normal?

•Avortul medicamentos nu are o influenţă negativă atît asupra capacităţii femeii de a deveni gravidă cît şi asupra sănătăţii ei în general.
•Femeia poate deveni gravidă deja peste 10-11 zile după avort, de aceea e bine să ia o decizie despre contracepţie deja la prima vizită la medic. După avort menstruaţia va începe ca de obicei, sau cu 2 săptămîni mai tîrziu.
12. Administrarea repetată a acestei metode ar putea avea vreo influenţă nefavorabilă asupra organismului?

Conform studiilor, utilizarea repetată a avortului medicamentos nu are nici o influenţă nefavorabilă asupra sănătăţii fizice sau psihice a femeii.

| turcudenis99 a răspuns:

Este imposibil ca dupa un avort medicamentos sa te ingrasi.

| Suka_8621 a răspuns:

Da e f posibil