| ionut6546356 a întrebat:

Tonul ingrasa? Adica cel putin cand ma uit la valorile nutritionale vad grasimi mai multe decat proteinele, nu stiu daca grasimile sunt cele din ulei sau din carne

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca mananci ton in suc propriu nu o sa fie mare lucru la calorii, deci nu.
Dar daca respecti mesele (la ore fixe de preferat), mananci nu prea mult, reduci zaharul si grasimile (rele, de ex avocado are grasimi sanatoae) cat mai mult posibil, mananci diversificat, faci si putin sport, nu va mai trebui sa te uiti niciodata la calorii.

| LPCTSTR a răspuns:

Așa cum tot peștele este pește, da, este sănătos.
Pe lângă cantitatea de minusculă de "grăsimi" de care toată lumea se ferește, tonul conține proteine, vitamine, etc.
Acele grăsimi (din carne; uleiul nu poate conține grăsimi) sunt grăsimi sănătoase (din păcate, numai românul spune că dacă scrie "grăsime" poate deja să ștergă alimentul din listă pe motiv că "îngrașă").

| Ha0t1c a răspuns:

Nu grăsimile îngrașăhappy