| Derude a întrebat:

Buna TPU
As dori si eu sa stiu cam care sunt macronutrientii branzei de vaci de casa. In special ma intereseaza cat % ar fi continutul de grasimi, deoarece pe cele din magazin sunt scrise clar valorile nutritionale, de ex. eu mancam branza cu 9% si as dori sa stiu daca cea da casa are o valoarea mai mare sau mai mica de grasimi.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de continutul in grasimi al laptelui din care faci branza. Unii producatori au butirometru pentru stabilirea grasimii din lapte, asa poti afla exact cata grasime contine laptele, apoi zerul ramas dupa scurgerea branzei si vei afla cata grasime contine branza. NU poti calcula fara sa stii cat de gras este laptele.