| xXNinjaTopXx a întrebat:

Prin fierbere, laptele de vaca isi pierde din valorile nutritionale? ( ma intereseaza mai mult proteinele )

Răspuns Câştigător
| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Salut, doar laptele crud se fierbe! Consumul laptelui crud este periculos pentru sănătate, deoarece laptele este un produs alimentar ce poate fi contaminat foarte ușor și poate cauza boli grave, cum sunt tuberculoza sau listerioza. De aceea, laptele crud trebuie fiert.Laptele nu trebuie fiert până se caramelizează, deoarece își pierde proprietățile. Astfel, calciul din lapte devine greu asimilabil sau ajunge chiar să nu mai fie asimilat. Un litru de lapte contine aproximativ 900 grame de apa 20-30 de grame proteine, 50 grame glucide, 36 grame grasimi si 9 grame de minerale, mare parte de calciu. vorbesc de cel Uht sau pasteurizat cel de la tara are mult mai multa grasime cam 7-9 %si bineinteles mai multi carbohidrati.Proteina nu se distruge in urma fierberii nici mineralele, in schimb enzimele care le contine da. Cum am mai spus, fiert pana intr-un anumit punct nu excesiv. numai bine! laughing

4 răspunsuri:
| DaniAguero a răspuns:

Nu foarte mult.Banuiesc ca faci sala. Daca da atunci e mai bine sa bei lapte la cutie cu mai putina grasime.din ala UHT. Sper ca te am ajutat. Salut!

| BestDrugs a răspuns (pentru DaniAguero):

Stii ca raspunsul tau nu are nici o legatura cu intrebarea

| DaniAguero a răspuns (pentru BestDrugs):

Serios? Am zis ca laptele nu prea isi pierde din valorile nutritionale si l-am intrebat daca face sala pentru ca cineva care e interesat de proteine clar face sala. Apoi i-am recomandat sa bea lapte la cutie cu mai putina grasime.Ce ti se pare in afara subiectului?

| BestDrugs a răspuns (pentru DaniAguero):

In primul rand raspunsul tau mi se pare ca a fost putin cam vag. In al doilea rand as recomanda sa consume lapte de tara nu semidegresat sau degresat deoarece desi pare ca cel la cutie este mai sanatos acest lucru nu este adevarat deoarece in laptele semidegresat(degresat) se adauga zahar care influenteaza producerea de insulina care trasforma grasimile in tesut adipos deci, in conluzie, mai bine consumi mai multe grasimi cu un risc mai mic ca acestea sa se depune sub forma de tesut adipos decat sa consumi mai putine grasimi cu o sansa mai mare de a se depune