| SuntFata a întrebat:

..Va rog sin toata inima sa nu radeti de mine si sa fiti seriosi.Deci i-am tot zis mamei dar ea zice ca nu. i-am zis ca s-ar putea sa am o problema...de fapt nu chiar o problema ci o mica afectiune psihica.Adica nu sunt schizofrenica insa sigur e ceva neinregula pentru ca ma tot doare capul, vad neclar cateodata, ma dor ochii, imi este mereu rau, ma supar din orice nu conteaza cat de neimportant este si am apucaturi [ceva gen tip daca nu imi convine ceea ce nu am mai facut inainte, tot felul de ciudatenii pe care am inceput sa le fac]. Ea zice ca nu este cazul sa mergem la doctor si spune ca doar sunt rasfatata si fitoasa insa stiu ca e ceva neinregula.Va pot spune numai ca totul a inceput in 2011 prin ianuarie dupa ce mama a alunecat pe gheata de pe sosea cu masina sau derapat, nu stiu cum se zice, si aproape ca am intrat intr-un copac insa am scapat cu bine si doar s-a blocat masina undeva intre 2 copaci.Eu am intrat intr-un fel de soc pentru ca eu eram cea care intra in copac daca sar fi intamplat si m-am speriat foarte tare. dupa ziua aia chiar daca nu m-am lovit si nu am avut nici o zgariatura problemele mele au inceput.Nu stiti ce poate fi? adica vreun remediu sau ceva asemanator fara sa merg la doctor? pentru ca dupa cum vam zis mama nu crede ca e nimic si nu o sa pot sa o conving.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Ai anxietate si este posibil sa ai si atacuri de panica, tot din cauza asta. Tratamentul medicamentos consta in administrarea de antidepresive pe o perioada de 3-6-12 luni (in functie de gravitatea problemei). Anxietatea se declanseaza cand nivelul de serotonina din creier este scazut.

Citeste aici mai mult : http://www.sfatulmedicului.ro/anxietate

Nu este obligatoriu sa prezinti chiar toate simptomele de mai sus, daca intrunesti 5-6 simptome este de ajuns.

Daca nu vrei sa mergi la medic, te sfatuiesc sa te apuci de un sport, sa bei ceai de tei, sa asculti muzica relaxanta si foarte important (sa socializezi si sa te distrezi cat mai bine) planul fiind sa incerci sa mentii permanent un nivel ridicat de serotonina. Totusi, daca problema este mai serioasa nu se va rezolva fara sa faci o vizita la medicul psihiatru.

| IMC90 a răspuns:

Mi-am dat seama ce ai numai dupa modul in care ai formulat intrebarea :p
Oricum, persoanele anxioase sunt niste persoane extraordinarewinking Implica mult mai mult ''suflet'' in orice big grin

| anss23 a răspuns:

Mama ta ar trebui sa fie prima care sa-ti acorde ajutor, si ea nu te crede?! Trebuie sa mergeti la un psiholog!

| 000Diddy000 a răspuns:

Si mie mi se mai intampla uneori, o data la o luna doua sa ma doara capul, sa ametesc si sa vad ca prin ceata, sa ma doara ochii doctorul mi-a spus ca e de la pubertate si o sa-mi treaca in cateva luni si mi-a dat si un tratament niste picaturi pentru ochi si niste antibiotice pentru durerile de cap, nu mai stiu cum se numeste, dar la tine ar putea sa fie o problema psihica, ai putea sa te duci la psihiatru macar 2 sedinte, n-ai de ce sa te sperii si sa nu asculti ce zic ceilalti ca nu stiu ce, ca la psihiatru se duc numai nebunii sau nu stiu ce ca pe urma se poate agrava problema

| andreeei a răspuns:

Nimeni nu are dreptul sa rada de tine, e posibil sa fi suferit un traumatism ce tine de nivelul psihicului, nimic grav insa, iti recomand sa mergi la psiholog, fara nici o rusine, fi mandra si fericita ca ai scapat cu viata. Sanatate multa

| Alyceee a răspuns:

Ori e o trauma, datorita socului pe care l-ai avut in trecut, ori e posibil sa fie pe baza de stres tot ceea ce spui tu aici. Iti spun, si eu am destule necazuri, pentru ca ma doare capul destul de des si, cu analize din cap pana-n picioare mi s-a zis ca nu am nimic, pur si simplu e de la stres. Mai bine te duci la doctor, problemele cu ochii e posibil sa le ai, adica ametelile+ dureri de cap+vazut in ceata e foarte posibil sa fie exact o problema de vedere. Eu iti spun sa te duci mai bine la doctor, incepe cu un oftalmolog si apoi vezi ce e de facut.

| quartz1999 a răspuns:

Buna,din pacate tu ai facut un soc si te-ai speriat foarte tare.Singurul lucru care ai putea sa il faci e sa vorbesti cu psihologul scolii sau cu unul particular si el iti va raspunde.

| DJohnny a răspuns:

Nu cred ca esti.doar daca ai rude schizofrenice(unchi,verisor,bunici,orice)si esti daca auzi voci, vezi demoni, etc.asta inseamna schizofrenic.se credea ca Ioana d`arc era schizofrenica, intra pe google si cauta de ea. bafta.

| TheBlackCrystal a răspuns:

Nu cred ca e chiar schizofrenie. Consider ca mai mult esti cam incordata si cam stresata.Iti recomand sa iesi pe afara sa te apuci de un hobby,si atunci cand simti ca incepi sa te enervezi respira adanc si gandeste-te ca nu faci nimic bun daca te enervezi.Ii poti cere mamei tale sa iti cumpere un animalut de companie, pentru ca asta te va sensibiliza si vei vedea lumea cu alti ochi.
In legatura cu problemele tale cu vederea sau durerea de cap, cred ca e mai mult de la o lipsa de calciu si iti recomand sa faci un "tratament " de vreo 10 zile cu calciu(cavit sau pastilute din acelea care se dizolva in apa). Socul care l-ai suferit atunci cred ca ar trebui sa il uiti, adica nu iti cer acum sa uiti chisar tpt ci mai de graba sa te candesti ca ai fost o norocoasa si ca ar trebui sa te bucuri ca ai scapat ok.
Eu cu atat te pot ajuta si sper sa treci peste astea, dar incearca"tratamentul" cu calciu si te vei simti mai bine! FUNDA!

| Denisadraguta a răspuns:

Pai nu vreau sa te speri da ai nevoie urgent de un doctor. Daca mama ta nu vrea sa te duca la doctor zi si tu intr-o zi ca te plimbi si du-te la o ruda care te intelege sau cu care te intelegi cel mai bine si sa fie mai mare decat tine si spune-i problema dupa aia roga-o sa nu ii spuna nimic mamei tale si poate te duce ea la doctor. Daca nu fa-ti curaj si du-te tu singura ca altfel nu mai merge.Am o vaga banuiala ce ar putea fi insa nu vreau sa te speri fara motiv dar oricum cred ca e grav asa ca asculta-ma.

| Ela234 a răspuns:

Poate ca ai crezut tu ca nu ai nimic.Eu zic ca ar trebui sa o convingi pe mama ta sa mergeti la un medic

| Scarecrow a răspuns:

Poate fi o problema serioasa, sfatul meu este sa apelezi la un specialist.

| Sweetozn a răspuns:

Probabil te'ai speriat foarte rau si ai ramas cu un fel de traumatism, Faza cu durerea de ochi, ca nu vezi clar ar trebui sa te duci la oftarmolog, poate ai nevoie de ochelari, de obicei daca te doare capul si nu vezi clar uneori iti trebuie ochelarii. Poti sa te duci la psiholog, cred ca o sa se rezolve destul de repede.