| Denisnjw12 a întrebat:

am o problema mare ieri am alergat tare si am alunecat pe iarba si am intrat cu mușchiul de la picior de sus in copac, stiu ca pare amuzant dar asta am pățit și acum nu pot călca pe picior bine ca ma doare mușchiul ca si un cârcel cand calc si doare rau, niste sfaturi ce sa fac fara medic, sau ce sa i au

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca e sangerare abundenta, trebuie legat membrul, deasupra ranii, cu orice material textil ce avem la indemana.
Orice rana, indiferent unde este facuta, trebuie repede curatita, intai de resturui, dupa care spalat bine cu apa rece, cat mai multa.
Urmeaza dezinfectarea, cu ce este la indemana. (am avut pe unul cu o rana mare, pe care l-am dezinfectat cu... palinca de 50grade big grin )
* Daca sangerarea este intensa si nu vrea sa se opreasca, se aplica o tamponare cu o bucata de textil cat mai curata, stransa pe rana. Se merge urgent la medic!
Se panseaza rana deschisa cu fesa sterila, in lipsa cu alt textil curat.
Pansamentul se schimba zilnic pana la vindecare, daca e cazul.

In cazul juuiturilor mici de piele, este suficienta spalarea cu apa rece curata si dezinfectarea cu saliva (dezinfecteaza si ajuta la inchiderea rapida al ranii).

Mare atentie sa nu apara puroi sau linie neagra" care urca pe membru, cand trebuie URGENT mers la medic!

| Nero15 a răspuns:

Mai bine mergi la medic nu sti ce problema e cu exactitate noi iti putem spune sa te dai cu Diclac dar daca e mai serios in timp se poate inrautatii ( zic din proprie experienta)