| MeGaby112 a întrebat:

Vin cu o intrebare putin complicata, dar apreciez si iau in calcul fiecare raspuns.
Acum 2 luni am avut bronhopneumonie cu tuse seaca apoi productiva, dureri in piept, respiratie putin mai grea, mucus si etc. Au disparut toate. Acum 1 luna, dupa revenirea din boala am fost la medic si am avut hiperreactivitate bronsica (mucus ingustat, nu cai ingustate) pe care am tratat-o 2 saptamani si a disparut. Dar acum am ramas cu o senzatie ca sub "marul lui Adam" am o flegma ce o dau afara (nu pot tusind, ma fortez cumva) si la ascultatul cu stetoscopul am un whezzing slab care pare a veni de la bronhiile superioare, cand inspir si expir foarte tare pe gura. De asemenea am ramas cu un harait in ambele zone unde sunt coastele, in fata. Mentionez ca sunt fumator de 3 ani, iar boala mi-a afectat doar caile aeriene superioare. Functia mea respiratorie este inca foarte buna, din spirometrie asa reiesea.
As dori daca se poate sa imi spuna cineva despre ce este vorba: urme slabe ale bolii recurente, faptul ca sunt fumator sau e deja o boala cronica?
PS: Am 17 ani si nu am mai avut probleme cu plamanii de mic.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Existenta acelui "harait" de care spui tu semnifica faptul ca inca mai exista secretii la nivelul cailor respiratorii care trebuie eliminate. Acea senzatie cum ca ai avea ceva in gat poate fi cauzata de fumat datorita iritatiei aparute la acel nivel. Fumul de tigara, datorita substantelor toxice pe care le contine, nu face altceva decat sa inrautateasca/ingreuneze procesul de eliminare a secretiilor bronsice. Sfatul meu este sa incerci sa renunti la fumat cel putin o vreme pana ce elimini toate secretiile si pana ce functia respiratorie revine la capacitatea sa anterioara. Totusi, daca vezi ca simptomele descrise nu se amelioreaza, ar fi bine sa mergi din nou la un control medical!