| mamiloca a întrebat:

Vin si eu cu o intrebare. Cum sa incep, de 1-2 ani de prin 2015 cand eram la liceu, am facut un "abuz" sa zicem asa, (Coca-cola) etc. Bun dupa aia am fost bolnav, am facut perfuzii in vara si in 2016, dar eu din 2015 am cedat psihic parca, deci si acu nu pot scapa de problema asta sa va zic cum sta treaba. Deci eu de la o banala indigestie sa zicem asa, eram suparat trist, ma enerva faptul ca nu pot manca ceea ce mananca alti copii, si de atunci traiesc drama asta. mai acu sunt chiar ok inainte eram si mai fricos deci imi era frica" Daca mananc acest aliment, o sa mi faca rau" "Daca beau acest suc? mai bine no fac ca am baut deja azi" deci eram devastat, si acu tot la fel dar nu ca inainte. ma gandesc in tot felul de pozitii adica uneori ma intristez nitel, imi trece, alteori imi trec tot felul de idei prin cap m-am gandit sa nu am ceva gen depresie sau anxietate. Cum sa ma explic mai mult Pur si simplu vad ca trec zile, trec ani, si eu tot realizez ca traiesc in "probleme" in "ingrijorari" am 16 ani, sunt slabut, ganduri de suicid nu am, sunt calm, am reusit sa ma las de coca cola, eu care inainte beam cate 3 sticle pe zi d-alea mari timp de 6 ani sau mai mult, cum fac sa gandesc normal? desi am ce sa fac ies afara vorbesc cu prieteni, parinti, problema e ca si parinti ma c am cearta cand le zic ca vreau sa merg la un psiholog "DE CE, esti nebun?" numai asta aud=]] Sa va spun sincer de 1 luna am capatat si o opsesie sa zicem asa "frica" mi-e frica sa dorm noaptea cu gandul ca n-o sa ma mai trezesc, dar incerc sa fiu calm si uneori uit de aceasta problema si dorm dus. aveam probleme cand ma trezeam noaptea din somn, acu nu mai ma trezesc, rare rare ori.O fi si din cauza adolescentiei? Cu ce ma poate ajuta un psiholog, tin sa mentionez ca de cand nu m ai m-am dus la scoala, 2 ani c am asa, stand numai in casa, poate e si din cauza asta. Va rog un sfat ceva, dau funda, fara jigniri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Salut! imi e greu sa cred ca parintii tai nu sunt de acord ca tu sa mergi la psiholog. Eu fiind psiholog,te pot ajuta,daca ai incredere in mine. scrie-mi in privat,putem vorbi mai multe acolo. Anxietatea si depresia sunt simple afectiuni psihice. Toti trecem prin ele de-alungul vietii. Te vei obisnui cu asa ceva. Cat despre ''coca-cola'', sucul respectiv contine multa cafeina, care in doze mari, te energizeaza si bauta pe termen lung, provoaca dependenta ca orice drog de altfel. Scrie-mi acolo, te rog! o zi frumoasa!