| adiiitimisoara a întrebat:

Buna TPU am o mare problema de ceva timp numai pot sa dorm noaptea dorm numa ziua mi-i frica sa mai dorm noaptea si acum is mort de somn da nu pot sa inchid ochii sau televizorul ca imi vin in cap tot felul de ganduri negative si nu stiu ce sa fac la ce as putea apela la un psiholog ar fi bine sau... ajutati-ma va rog multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Esti in siguranta; intunericul este absenta luminii; tu esti lumina - orice iti imaginezi ca este acolo in intuneric n-are cum sa te afecteze pentru ca nu poate exista langa tine, ii este frica de tine; gandurile negative nu sunt ale tele, atunci cand apar lasale sa treaca nu le da atentie - atentia pe care le-o acorzi le permite sa existe in capul tau si sa-ti creeze frica; esti in siguranta, poti sa stai noaptea in intuneric si sa iti depasesti aceasta frica singur(a) iar apoi sa dormi linistit(a) - o sa te simti minunat depasind frica confruntandu-te cu ea

| paulpaul25 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa apelezi la un psiholog! Eu am avut o problema asemanatoare, ma uitam la filme de actiune,drame si tot felul inainte de culcare si nu putam sa adorm! Incearca la o farmacie naturista, sa ceri niste ceaiuri cu efect calmant si seara poti sa bei niste ceai dinacela, sau chiar sa faci si o infuzie( te acoperi pe cap cu un prosop si stai la aburul de la acel ceai, care este intr-o cratita) Deci sa faci o " abureala " cu acel ceai si dupa aceea poti sa bei tot acelasi tip de ceai! Cand te pui pe pat,stai pe spate sau in pozitia ta preferata si inchizi ochii si te gandesti la visele tale, la momente amuzante din viata ta, la lucruri placute si o sa adormi! Poti sa numeri sau sa iti zici o rugaciune de foarte multe ori in gand si ai sa adormi! Mult succes! Stiu cat e de rau sa nu poti sa dormi! Daca nici aceste metode nu vor da rezultate trebuie sa mergi la un medic sa iti dea somnifere! Exista la farmacii naturiste ceva ce se numeste Melatonina si stimuleaza secretia de substanta ce aduce somnul, dar cel mai bine ar fi sa mergi prima data la un doctor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact aceeasi problema am avut-o si eu, dupa 10 sedinte de acupunctura chinezeasca nu mai am nici o teama, dorm profund fara nici o grija. Nici mie nu mi-a venit sa cred, mai ales ca mama platea mereu pentru lumina deschisa pe timpul noptii. Sper ca te-am ajutat.

| Quanah a răspuns:

Un psiholog ti-ar trebui. straight face

| asman a răspuns:

Incearca sa te relaxezi inainte de culcare, incearca sa nu te gandesti la nimic (e greu, dar e posibil).
Inainte de culcare, iesi afara, alearga sau apuca-te sa faci munca fizica.
Si sexul ajutawinking

| valahu a răspuns:

.sau psihiatru >.>"

| Shaggy02 a răspuns:

Nu e nevoie de niciun psiholog.Prietene daca nu poti sa dormi fara tv sau fara lumina aprinsa seteazati tv-u sa se inchida in 2 ore.Eu asa faceam.Sau incearca sa te gandesti la ceva frumos cand dormi. Sper ca te-am ajutat.Vise placute!

| xDyanne a răspuns:

Si eu am avut aceasta problema dupa ce unchiul meu a murit dar nu a fost nevoie de psihollog mi-am setat tv sa se stinga in 30 min si ma gandeam la ce am facut mai demult sau la persoana de care imi place vorbeam prin sms si mi se facea somn imi ziceam rugaciunea si apoi adormeam

| emighinet a răspuns:

Probabil esti amator de filme/documetare horror/paranormal sau citesti asa ceva. Ar fi bine sa renunti la ele, macar seara sau cand esti singur in casa. Pentru inceput incearca sa lasi o mica veioza sau o lumanare aprinsa (ai grija sa fie intr-un loc sigur, sa nu dai foc la ceva). Ca sa te relaxezi, poti bea ceai de tei sau melissa inainte de somn. Incearca sa te uiti la filmulete comice inainte sa dormi sau orice altceva care iti poate crea confort psihic. Rareste activitatea sexuala, desi iti creaza senzatia de relaxare, nu e utila in fobii de genul asta. Poti sa iti pui ceva muzica ambientala pe fundal cand te bagi in pat. Incearca sa devii mai rational, gandeste-te cata lume cunosti care sa fi patit ceva acasa in pat...