| D4K4R a întrebat:

Vreau sa fac niste analize de sange, printre care si zincul. Pe siteul laboratorului de analize scrie "zinc in plasma". Eu stiu ca de obicei este "zinc in ser". Este un alt tip de analiza sau inseamna acelasi lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrkiddyKid1 a răspuns:

Pai plasma din sange e alcatuita din 90% apa si serul se refera la partea lichida a sangelui deci e cam acelasi lucru.

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Zincul de obicei nu se analizează pentru ca nu indica de fel valorile reale. Ar trebui să ai simptome ale excesului sau deficienței.