| xScUmS a întrebat:

Salut TPU! Vreau un răspuns de la o persoana mai experimentata în acest domeniu. Am 14 ani. Consum alcool ocazional și în cantități destul de mici, adică niciodată nu m-am îmbătat sau ceva. Am fost doar odată puțin ametit de la un pahar de vin pentru ca anul am mancat. Aceste lucruri pot dauna sănătății? Ar trebui sa nu mai consum alcool deloc pana la vârsta de 18-20 ani? Eu as prefera sa nu consum niciodată dar mai iau și eu o gura ceva, vreau doar sa știu dacă dăunează

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca dauneaza, mai ales la varsta ta. Organismul este in crestere si poate fi afectat.
De ce crezi ca nu este recomandat consumul de alcool decat peste 18 ani?

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca-ti dauneaza forte mult, fiindca tu esti un copil in crestere, care nu ai inca ficatul si organele interne finalizate iar alcoolul, baut de un copilas fie baut si ocazional, afecteza grav starea ficatul, plamanii si rinichii.
Nu este recomandat sa iei nici macar o gura, fiindca ficatul ala poate sa declanseze o coma alcoolica la un copilas.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Alcoolul dauneaza organismului la orice varsta... dar mai ales cand corpul este in dezvoltare.

| dullcat a răspuns:

Da, dauneaza. Exista motive foarte bine intemeiate pentru care consumul de alcool trebuie sa inceapa de la 18 ani in sus.

E ok sa gusti ocazional dar eu cred ca vei prinde, ca multi altii, gustul si probabil in urmatorii ani vei bea cat pentru prima jumate din viata.Mai ales ca mahmureala nu te loveste ca atunci cand ai 30 de ani. Asa ca ai grija ce faci.

Răspuns utilizator avertizat