| Costicăăă a întrebat:

Salut TPU…Vreau un sfat de la voi, sunt la pământ.
Sunt în clasa a 11-a, iar dupa o perioada mai indelungata de stat in casa, pentru ca am avut covid, am dobandit agrofobie, derealizare, anxietate.
O să vă explic în mare despre ele: derealizare o am de 5 ani și a devenit de 5 ori mai avansata dupa perioada de covid de acum 4 luni..agrofobia am avut-o de mic si am reusit sa scap de ea 90% dar a aparut iar dupa perioada de covid, impreuna cu anxietatea care am in cap numai ganduri negative despre moarte, viata etc si care ma fac sa renunt.
Semestrul 1 in ultima luna cam asa, am inceput sa stau din ce in ce mai putin la ore din cauza asta, pana nu am mai venit deloc. Am trecut semestrul, am avut multe absente, dar l-am trecut cu ajutorul dirigintei.
Semestru 2, acum, nu stiu ce sa mai fac, le-am promis tuturor ca o sa ma schimb si ca ma voi duce la scoala, dar nu a fost asa, tot anulam zilele din cauza agrofobiei, derealizarii, tot ma duceam pana la statia de autobuz, ma intorceam, pana cand am ajuns acum in prezent. In a 3 a saptamana de scoala din sem 2, in care nu m-am dus deloc, am in total 9-10 absente. Diriginta nu ma mai crede, deja zice ca asta e lene, dar numai eu stiu cat indur in fiecare zi, parintii mei sunt si ei suparati pe mine, ei stiu ce am, dar deja e prea mult, 2 luni de cand nu am mai dat la scoala din cauza asta, am facut 10 sedinte cu un psiholog, dar degeaba, la fel sunt, am consultat si un psihiatru, sa imi dea tratament, l-am cumparat, l-am luat o zi si m-am jurat ca nu o sa il mai iau niciodata, nu e de mine, vreau sa inving lupta singur. Ce să fac să fie totul bine? Vreau de saptamana viitoare sa ma intorc inapoi la scoala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult covid te-o afectat,la nivel psihologic, nu statul în casa. probabil ai trecut cândva printr-un stres posttraumatic, și scânteia s-a produs la infestarea cu covid,nu era nevoie decar de o scânteie care sa producă ce era oricum inevitabil, anxietatea ta era oricum înrădăcinata bine un subconștient, acea îmbolnăvire + stresul prim care ai trecut, a făcut în asa mod sa readucă la suprafață simptomele, sa le declanșeze, dar tu aveai deja anxietate dar simptomele nu erau asa de deranjante,de obicei probleme astea se cristalizează în adolescenta din cauza unor traume în copilărie, lipsa de afectiune,neglijare din partea familiei, abuz verbal/fizic la tine,sau în familie, bullying în școală, în anturaj,mai devreme sau mai târziu dacă ești predispus Tulburărilor Mentale acestea reies la suprafață la o problema ce afectează psihicul ( mai mult psihicul decât fizicul)
Da,știu ce este derealizarea,am citit puțin.
Încearcă seroxat atunci, am auzit ca e cel mai eficient pe anxietate,dar nu e o regula,dar poți încerca dacă serlift ți-o făcut rau,înseamnă că nu ți s-a potrivit,dar sa stii când iei prima data pastile chimice este normal sa ai unele probleme, dar acestea de regula sunt minore și dispar după câteva zile, în general dau o stare de somnolenta,sau o ușoară durere de cap/ameteala, după totul revine la normal, dar depinde si cum ți se face schema de tratament, ti am spus, trebuie sa fi atent la ce medic alegi sa mergi.
Dacă elimini anxietatea elimini și efectul, adica trebuie eliminata cauza ca să scapi de efect ( derealizare), cauza este anxietatea!
E mai bine spre binele tău sa ai contact cât mai mult cu realitatea, sa socializezi, dar nu în online, sa iesi cât msi des afara la aer curat, sa te plimbi, sa eviți sedentarismul și retragerea sociala, astea amplifica foarte mult simptomele anxietatii.Din păcate nu exista o alta metoda decât aceea în care tu trebuie sa iesi din zona de confort, sa ai contact social, sa te expui în public, acolo unde îți este cel mai dificil.Nu îți va fi deloc ușor, dar după câteva încercări nereușite, o sa vezi ca o sa ți se amelioreze puțin agorafobia, vei scăpa treptat și de atacurile de panica, important este sa înveți exerciții de respirație, acesta metoda te va învață psihologul, dar poți și tu personal.
De obicei când ți se face rău de la tratament, este recomandat sa îți suni medicul care ți-o prescris tratamentul, el îți va da cele mai utile sfaturi.

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa stii ca agrofobie am si eu. Nu-mi place munca in agricultura nici dat dracu. laughing Agorafobia se trateaza cu mersul la doctor si cu multa vointa.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum ai putea sa invingi lupta, daca nu iei tratament si nici nu-ti impui sa mergi la scoala?
Cum crezi ca ai putea sa schimbi ceva, daca refuzi sa iei medicatie?
Eu spun sa te intorci la scoala de AZI, fiindca esti capabil,
ori pui mana serios si iei medicatie, daca nu vrei sa ajungi curand intr-un spital psihiatric. Aici chiar nu glumesc, pentru ca boala avanseaza, iar refuzul medicatiei confirma cat de inconstient esti de gravitatea starii tale de sanatate.
Cere ajutorul parintilor, sa te duca ei la scoala, si sa se asigure ca inghiti pastlilele, asa cum ar fi normal in situatia ta.
Hai, lasa-te ajutat, ca ai nevoie ca sa-ti revii!

| Costicăăă explică (pentru Violleta2022):

Nu vreau medicamente, pot sa ma vad si mort, nu, nu, nu!
Eu lupta asta vreau sa o castig singur, odata pentru totdeauna, ca dupa sa nu imi mai apara vreodata…nu vreau pastile, ca dupa ce nu le mai iau, sa imi apara iar.
Se poate vindeca ai fara pastile, domnul psiholog mi-a spus asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Costicăăă):

Evident ca ai mare nevoie de ajutor, fiindca fara medicatie nu exista imbunatatire si nici sansa sa te duci singur la scoala, dupacum ai spus aici.
De ce nu ai mers azi la scoala, daca spui ca te vindeci singur?
cum sta afirmatia ta de mai sus, daca de fapt te minti pe tine singur, doar ca sa scapi?
Imi pare rau sa-ti spun, dar tu chiar ai nevoie de medicatie, fiindca esti incapabils a poti face ceva! Chiar ai nevoie mare de ajutorul cuiva sa te duca de mana la scoala, s au sa-ti dea pastilele obligatoriu, pentru ca nu exista iesire daca nu ai vointa.

| Costicăăă explică (pentru Violleta2022):

Care ar fi pașii către vindecare, fara medicamente? sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Costicăăă):

In primul rand ai ceva extrem de important de facut:
Spui "la revedere" computerului si tabletei si evident site-urilor de jocuri si socilizare!
Este vital sa nu-ti mai blochezi mintea cu ceva care te-a adus in halul asta, din cauza statului non stop pe computer. deci: eliminarea computer, tableta, telefon sau orice aparat electronic, care te distrage, ca acelea te-au adus in halul asta de boala.
Acum incepe programul zilei:
1. trezirea de dimineata la 6.30 sau 7
2. Spalarea pe fata si corp apoi iei micul dejun
3. Pleci la scoala si te stardiesti sa ajungi in clasa, stand la toate orele.
4. Intors de la scoala, mancat si odihna pentru 30 minute
5. iesi la plimbare in aer liber 1 ora sau sa practici un sport
6. te introci, faci dus si te apuci de teme
7. la ora 10 cel mai tarziu, esti in pat, sa dormi un somn de noapte de cel putin 8-9 ore.

| Costicăăă explică (pentru Violleta2022):

Că mulțumesc din inimă pentru răspuns!
Și da, derealizarea, agrofobia și anxietatea o am de la statul prea mult pe calculator, telefon…ele m-am adus in starea in care sunt acum…Adica, stateam nopti nedormite,, ore in sir pe calculator, uitam sa mai mananc sa mai ies afara…

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Parintii tai ar trebui sa vorbeasca cu diriginta, nu tu. Mi se pare incredibil cum nu poti fi luat in serios daca spui cuiva ca suferi de anxietate ori ceva asemanator. Daca lor nu li s-a intamplat, nu exista. Incearca sa iti dai seama exact de problema care crezi ca s-ar intampla daca mergi la scoala. Care ar fi cel mai rau lucru? Ai putea sa ii faci fata daca "te pregatesti" pentru el. Gaseste solutii. Vezi daca temerile sunt reale. Exista o carte de la editura trei, Cum sa iti controlezi anxietatea. Are si niste exercitii. Poate te ajuta.

| Costicăăă explică (pentru Aasdfghj):

Am cateva progrese, gen inainte nu puteam merge pana la baie, acum pot iesii lejer la o plimbare
Si da, parintii mei vorbesc cu diriginta, ea numai crede, si e ca asta e deja o lene.
Si cel mai rau lucru nu stiu daca exista, dar pur si simplu este ca un chin cand imi apare…ieri mi-am facut curaj sa ma duc cu masiba pana la scoala, cand m-am cazut asa departe am crezut ca mor…

| Aasdfghj a răspuns (pentru Costicăăă):

Bun, e foarte bine ca ai facut progrese, asta e un lucru bun. Acum, mare problema este cu profesorii. Cumva trebuie rezolvat. Poti aduce o hartie, ceva, care sa ateste faptul ca suferi de aceasta tulburare? Cumva, cadrele didactice trebuie sa inteleaga ca nu este vorba de lene. Ma oftic de faptul ca in Romania oamenii in general sunt atat de incuiati. Trebuie sa rezolvi cu asta si sa te tii de a face progrese cu problema ta.

| Costicăăă explică (pentru Aasdfghj):

Am adus dirigintei mele o foaie, facuta de psihologul meu, in care atesta ca sunt sub terapie, si ca sufar de ce am zis mai sus…. fiind online cu psihologul, am tras fisa la xerox. Nu m-a luat in serios, mi-a zis de acum sa nu mai vin cu chestii trase la xerox( fisa avand semnatura).
Nu ma mai crede, zice ca e vorba de lene, dar numai eu stiu in cate chinuri trec, si cat pot sa indur ca sa ajung macar pana la magazin, nimeni nu ma crede, doar cine este informat sau a trecut prin asa ceva..ROMANIA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puneti ca țel sa termini liceul cu media 5 minim, la toate, iar de mai mult pur si simplu sa nu-ti mai pese.Tu ai avut multe probleme, sa-l termini cu media 5 la toate(adica sa treci) e tot ce trebuie tu sa faci.Nu conteaza cum o faci, ca ai avut 300 absente si ai trecut sau ca ai reusit sa te duci mai mult, gandeste-te DOAR la țelul de a trece pe a12-a si atat.Impune-ti ideea de a trece clasa ca fiind cea mai importanta, doar ca un rezultat final, nu ca am absente si nu merg la scoala.Tot ce realizezi in plus fata de o medie 5 le poti lua ca niste bucurii, gandeste invers, nu gandii ca vrei media 8 si nu poti de boli si probleme, gandeste VREAU MEDIA 5 AM PROBLEME MULTE SI TOT CE FAC PESTE ESTE REALIZAREA MEA.niste reusite de ale tale.,,. poti sa te gandesti si asa DOAR daca crezi si tu ca mine ca e bine :Nu conteaza daca n-am reusit sa ajungi nici azi la liceu, Reusesc sa termin cu 5 si pe a 12-a voi progresa, problema se mai amelioreaza si eu voi reusii mai mult. Alte persoane poate renuntau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agorafobia se tratează cu succes cu pastile anti-anxietate,acestea nu produc dependenta, se recomanda doar când viata sociala iti e afectata de aceasta fobie, când ești nefuncțional social, când nu mai îți poți îndeplini activitățile zilnice,cotidiene. Eu recomand și tratament, si ședințe de psihoterapie pentru un rezultat mai eficient și mai rapid.
Ca sa scapi de agorafobie trebuie sa te expui cât mai mult, chiar dacă te simți foarte inconfortabil dacă nu vrei sa iei pastile calea asta trebuie sa o urmezi, sa o înfrunți, fobia aceasta se poate vindeca fără recidive,dar stresul psihosocial o poate "reactiva ",factori externi stres major,sic emoțional, abuz fizic,psihic. Cred ca suferi de anxietate generalizata, derealizarea este pe fond anxios, e cauzata de la tulburarea anxioasa. Anxietatea ta este cronica, având în vedere ca nu o dispărut după atâta timp,aceasta este mai greu de tratat având episoade recurente,atacuri de panica și frici în spatii deschise/închise, pentru asa ceva ceva este indicat si un tratament anxiolitic,având în vedere ca anxietatea ta a ajuns într-un stadiu destul de avansat.
Trebuie sa îți controlezi gandurile și fricile, sa fi mai stăpân pe tine,sa îți impui tu singur ca nu are ce sa ți se întâmple, ca totul va fi bine, totul este in mintea ta, în imaginația ta, frica /fricile sunt fictive, ele nu sunt reale, nu se petrec sub nici o forma, încearcă sa îți autoinduci o stare ZEN când te afli în astfel de situații, sa respiri/inspiri profund, înspira aer mai deep 5 secunde și apoi respira lent, fa lucrul asta de fiecare data când ești cuprins de teama.
Încearcă sa dormi mereu mai devreme, în jurul orelor 22:00 -02:00.
Nu te izola, fa zilnic plimbări se 20-30 de minute, fa sport, exerciții fizice regulat, evita statul excesiv pe telefon, socializează cât mai mult, de preferabil face 2 face, nu în mediul online.
Schimba-ti alimentația, alege o alimentație bazata pe multe fructe și legume proaspete, evita mâncarea junk food, mâncarea procesata, grăsimile, prăjelile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă eviți tratamentul, cel mai probabil mai târziu vei dezvolta si tulburare obsesiv compulsiva, nu cred ca vrei sa o ai și pe asta.

| Costicăăă explică (pentru anonim_4396):

Deci să înțeleg că fără tratament nu se poste rezolva nicio boala psihica, dar oare daca nu se inventau pastilele acestea, cum se vindecau oamenii?
Chiar sunt la pământ…noaptea nu dorm bine, am gânduri negative în cap, viața mea parcă este un vis efectiv, nu am contact cu realitatea…
Pastilele alea au si efecte adverse, le-am simtit pe pielea mea, de aia refuz ideea de pastile, si vreau sa fie totul natural…

| anonim_4396 a răspuns (pentru Costicăăă):

Se pot vindeca,dar nu tulburările, tu deja ai o forma cronica,avansata. Într-o lume fără mila ca asta,dacă te vede cineva vulnerabil e nasol rau,nu trebuie sa arăți nici o slăbiciune societății, mai ales ca sunt ogramada de cocalari și romani și gipsy care te pot lua peste picior dacă te vede nesigur, în general omul care e prea bun e luat de prost,anxietatea asta te va distruge daca nu o tratezi corect. Dacă ai agorafobie su atacuri de panica este foarte greu sa controlezi aceste stări, din cauza ca deseori se pune prea mult preț de ce cred persoanele care ne înconjoară despre noi,frica aia de a nu fi catalogat nebun, bolnav și sa fi marginalizat. În România din păcate uneori chiar se stigmatizeaza persoane cu afecțiuni psihice, sunt marginalizate din cauza ignorarii și a inculturii, ogramada de persoane nici nu știu ce este anxietatea, ei într-un mod superficial încep sa te trateze ca pe un nebun,fiindcă nu știu ce este definiția anxietatii și ca de fapt nu e o boala mintala, ci o gălăgie mentala, ceva ce poate fi vindecat, nu care sta lipita de tine toată viata ca schizofrenia.Ție de fapt ți teama sa nu fi observat când ai aceste stări, in tarile civilizate crede-mă ca nu ai nici un motiv de rusine, sau sa stea binoclu pe unii pe tine când te simți rău, lumea își vede de drumul lor, nu baga în seama astfel de chestii nu bârfește ca romanul și țiganul, trăiești într-o tara primitiva, și te înțeleg, e dificil sa scapi de stările astea cu asa oameni needucați în jurul tău.De aceea ti-am recomandat sa iei pastile,fiindcă anxietatea ta este într-un stadiu cronic, e foarte greu sa vindeci asa ceva prin psihoterapie, mai ales dacă nu aplici ceea ce ți se spune la cabinet. Pastilele îți fac viata mai ușoară, te schimba mult, începi sa îți recapeți încrederea în tine, sa adopți o alta atitudine, sa fi tu însuți. Nu au toate sa ști, eu am încercat multe, și nu am avut nici o problema, depinde si peste ce psihiatrii ai dat,de ăștia mai bolnavi decât pacienții sa ști ca am dat și eu,care înjurau de mama focului, și nu își dădea nici un interes,îți dădea pastile care iti făceau mai mult rău decât bine,de asta e foarte important sa cauți un medic bun psihiatru,în general pastilele anti-anxietate nu fac rău, ci mai degrabă antipsihoticele,alea sa ști ca te rup, și cauzează dependenta, au multiple reacții adverse și te îngrașă de nu ai văzut asa ceva,uneori se dau antipilsihotice și în anxietate,sa le eviți mereu,sa nu iei asa ceva.
Îți pot da eu niște sugestii:
Seroxat
Cipralex
Serlift
Venlafaxina
Astea ajuta și pe depresie și pe anxietate,atacuri de panica,agorafobie, anxietate generalizata, pe lângă asta ti se mai da ceva doar pentru anxietate, dacă tinse da xanax ( alprazolam ) asta il iei pentru o perioada scurta,ca da dependenta,dar e foarte eficient pentru ceea ce ai tu,poti lua doar la nevoie, sa nu devii dependent și sa intri în sevraj, după o luna, poți lua jumate de pastila, sau una întreaga la nevoie.Ti se mai poate da anxiar și asta cauzează dependenta dar e ceva mai slab decât xanax, cu astea 2 trebuie sa ai grija,sunt anxiolitice pe care le poți lua pe termen îndelungat fără a deveni dependent de ele,dar în general sunt mai slabe decât xanax,își fac efectul mai greu,xanax în schimb în jumate de ora, re scăpa relativ in întregime de anxietate. Când anxietate o avansat la derealizare și depersonalizare nu mai e decât un pas pana sa dezvolți și tulburare obsesiv compulsiva, toate astea la un loc o sa te rupă, o sa te chinuie mai târziu. Eu ti am dat o idee, tu faci ce vrei.ști vorba " rău cu rău, dar mai rau e fără rau " dacă crezi ca poți scăpa in mod natural încearcă, o vei face pe barba ta happy pai, înainte mâncam sănătos, nu ne prea izolam ca și acum, eram mai deschiși unii cu ceilalți, mai sociabili, erai și constrâns să muncești, asa ca nu lipsa interacțiunea sociala, acum lumea sa învățat sa nu mai iasă din zona confortul, sau sa se refugieze în mediul virtual, fugind de realitate, tot mai mulți ne izolam între 4 camere, și avem o alimentație și un stil de viata de toată jena.

| Costicăăă explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult de raspuns!
Serlift am luat si eu, o jumatate de pastila, si seara am crezut ca mor, am vomitat, am avut diaree, tremuram, ma simteam foarte, foarte rau, nu stiu, nu stiu, pur si simplu ceva in mine imi spune sa nu iau pastile..pentru ca am mai avut o perioada ca asta, fix asa, inainte de clasa 9, cam 2-3 luni, exact cum ma simt acum asa ma simteam si atunci, si am scapat, eram alt om, puteam merge la scoala, in oras, eram sociabil, viata mea era perfecta. Iar acum, dupa o sapt de raceala iar apoi dp 2-3 sapt de covid, m-am trezit ca am avut un atac de panica de la prea mult calfulator si telefon, creierul meu s-a suprasolicitat, si din cauza asta am dobandit chestiile astea, nu stiu ce sa fac mai departe, fiecare secunda din viata mea e la fel de grea, un chin, nu stiu cum inca sunt in picioare, derealizarea asta ma omoara, asta este cea mai grava, cea care imi da cel mai mare discomfort, ma face sa nu am contact cu realitatea, sa fiu ca intr-un vis..si anxietatea care ma face sa vad totul ciudat, sa mi se para ciudat ca traiesc, etc…parca sunt pe pilot automat, sunt constient dar parca intr-un fel inconstient

| anonim_4396 a răspuns (pentru Costicăăă):

Mai mult covid te-o afectat,la nivel psihologic, nu statul în casa. probabil ai trecut cândva printr-un stres posttraumatic, și scânteia s-a produs la infestarea cu covid,nu era nevoie decar de o scânteie care sa producă ce era oricum inevitabil, anxietatea ta era oricum înrădăcinata bine un subconștient, acea îmbolnăvire + stresul prim care ai trecut, a făcut în asa mod sa readucă la suprafață simptomele, sa le declanșeze, dar tu aveai deja anxietate dar simptomele nu erau asa de deranjante,de obicei probleme astea se cristalizează în adolescenta din cauza unor traume în copilărie, lipsa de afectiune,neglijare din partea familiei, abuz verbal/fizic la tine,sau în familie, bullying în școală, în anturaj,mai devreme sau mai târziu dacă ești predispus Tulburărilor Mentale acestea reies la suprafață la o problema ce afectează psihicul ( mai mult psihicul decât fizicul)
Da,știu ce este derealizarea,am citit puțin.
Încearcă seroxat atunci, am auzit ca e cel mai eficient pe anxietate,dar nu e o regula,dar poți încerca dacă serlift ți-o făcut rau,înseamnă că nu ți s-a potrivit,dar sa stii când iei prima data pastile chimice este normal sa ai unele probleme, dar acestea de regula sunt minore și dispar după câteva zile, în general dau o stare de somnolenta,sau o ușoară durere de cap/ameteala, după totul revine la normal, dar depinde si cum ți se face schema de tratament, ti am spus, trebuie sa fi atent la ce medic alegi sa mergi.
Dacă elimini anxietatea elimini și efectul, adica trebuie eliminata cauza ca să scapi de efect ( derealizare), cauza este anxietatea!
E mai bine spre binele tău sa ai contact cât mai mult cu realitatea, sa socializezi, dar nu în online, sa iesi cât msi des afara la aer curat, sa te plimbi, sa eviți sedentarismul și retragerea sociala, astea amplifica foarte mult simptomele anxietatii.Din păcate nu exista o alta metoda decât aceea în care tu trebuie sa iesi din zona de confort, sa ai contact social, sa te expui în public, acolo unde îți este cel mai dificil.Nu îți va fi deloc ușor, dar după câteva încercări nereușite, o sa vezi ca o sa ți se amelioreze puțin agorafobia, vei scăpa treptat și de atacurile de panica, important este sa înveți exerciții de respirație, acesta metoda te va învață psihologul, dar poți și tu personal.
De obicei când ți se face rău de la tratament, este recomandat sa îți suni medicul care ți-o prescris tratamentul, el îți va da cele mai utile sfaturi.

| IoanVL a răspuns:

În primul rând trebuie să te odihnești 8 ore pe noapte.
Există alimente antistress: portocalele (sucul de la 3-4 portocale te revigoreaza), ouăle, somonul, leguminoasele (fasolea), salata de varză albă (bine mărunțită). Evită dulciurile (poți să folosești mierea).
Și