| The Al3xu7Zu a întrebat:

Ajutor! salut am 15 ani si sunt in clasa a 8-a si sunt in sunt in situatie de repetentie! deci am nota 4 la purtare pe primul semestru si 6 corijari si pana acum pe semestrul 2 am nota 7 la purtare cu 45 de absente! la mine in scoala 15 absente sunt 1 punct! si imi trebuie nota 6 la purtare, dar diriginta este foarte suparata pe mine, pentru ca am parul mare si nu vreau ca sa ma tund, asta este principalul motiv, si mai este suparata pentru ca ma trecut la limba romana, si m-a dus la director si directorul a spus ca nu ma poate face repetent acum pentru ca ma mia incheiat media pe primul semestru, si ia scazut la dirigina 2% din salar! deci este o problema foarte complicata, as vrea ca sa va intreb daca se mareste nota la purtare la un elev daca sta cuminte si dupa 1 luna din semestrul doi pana la sfarsitul anului? am facut absente pentru ca nu m-am putut trezi ca sa ma duc la scoala! se mai poate face ceva in 3 luni? dati raspuns cat mai explicativ! nu vreau ca sa aud de anul viitor sau altceva de genul! vreau ca sa va intreb daca mai este o speranata, diriginta totusi ma trecut 3 ani la rand!

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Exista sanse de reabilitare.Stai cuminte in banca, participa la lectii, fa-ti temele, raspunde la lectii. Spune-i dirigintei ca vrei sa te schimbi si rog-o sa te ajute.

17 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Pai sanse nu prea sunt de ce nu te ai gindit mai de mult sa nu ajungi in situatia asta. NU ti dai seama ce lovitura le vei da parintilor? SI apoi tu ce vei face in viata? la serviciu cind vei merge? sincer mi se mare ca esti o iarba rea a societatii cu riscul ca te vei supara dar asa este si vei fi [arinte. si ce i-a facut tu parintilor vei primi de la copii tai.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Pe motive disciplinare şi din cauza absenţelor ţi se va face un consiliu profesoral. Înainte de preavizul de exmatriculare vei mai avea o şansă, te vor muta 3 zile într'o altă clasă dar asta înseamnă automat nota la purtare scăzută la 7. Dacă după această experienţă situaţia ta se îmbunătăţeşte, nu mai faci absenţe şi situaţia ta şcolară e mai bună atunci media la purtare se poate mări.

| Vizitiul a răspuns:

Te felicit, ai reusit sa captezi atentia, pozand in victima! Bravo, bravisimo!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Te-as lasa repetent fara mustrari de constiinta.

| Elena1234456 a răspuns:

Poarta-te si tu mai frumoshee hee, nu mai lipsi de la scoala si pregateste-ti lectiile big grin.Si eu sunt a 8-a big grin iti zic ca asta e reteta succesuluihee hee.

| User a răspuns:

Amin!
roga-te la Dumnezeu, e singura optiune ramasa.

| iuandfto a răspuns:

Sunt mai multe etape :
-vorbeste cu parintii tai sa-ti motiveze absentele
-nu vorbi in ora (daca vorbesti)
-nu-ti lovi colegi
-nu vorbi urat

| mihaa a răspuns:

Plateste-i tu aia 2/100big grin glumeam, cel mai bine este sa mearga mama la scoala si sa vb ca diriginta, prin ceva asemanator am trecut si eu in 98, am ramas corigenta la mate si istorier din 28 elevii, 25 erau corigentii pe trimestrul 1, dar aveam si absente in 1 noiembrie aveam 100 absente, am alergat pe holul, spitalului judetean, dupa motivarii si cu greu le obtinusem, dar ghinion, diriga, nu le-a acceptat, pe motiv, ca stie sigur ca nu am fost bolnava, si mia tr scrisoare acas, eu aflasem si aplecat in ziua aia acasa,( eram in tm la liceu, si eu lokuiam la 60 km de tm), cand am ajuns acas, nu ajunsese, postasita, noo cautoo prin stabig grin, cu greu am gasit-o, am plans sa-mi dea mie plikul, si seara ma intorsesem al scoala, dar... diriga nu sa lasat, mi-a zis ori vine unul dintre parintii, ori te exmatriculez, nooo alta belea, am ales o bataie de la tata decat sa ramin repetenta si na..., venise tata la scoala( i-am zis o minciuna, nu stia pentru ce vinebig grin) si i-am explicat cum sta treaba, a vb ca diriga, i-a promis ca voi fii fata cuminte, nu mai chiulesc, si imi indrept mediile, ceea ce am si facut, si am terminat liceul cu bine, si bacul, prima pe clasa si pe scoala pe locul 11(ce am stiut cel mai bine la romana, aia am avut la bac si unde nu am stiut am copiat, dar ce mai conteaza, conteaza clasamentul)

| OnWeed a răspuns:

Stai cuminte lunile astea si pune mana pe carte sa treci la toate materiile si mai lasa chiulul. Asteapta sa ajungi la liceu...de atunci poti chiuli cat vrei, e alta treaba si e si distractie mai mare crede-ma. Una e cand zici ca ai ramas repetent in generala si alta cand ai ramas la liceu. Dar totusi pierzi un an din viata si e foarte nasol, asa ca nu mai pierde timpul pe net si bagate la invatatwinking Bafta.

| madalykuka a răspuns:

Da,winking
deci faza cu parul,,, o solutie ar fi ori sa til tunzi macar un pic,, ori sa til aranjezi cumva mai asa de "baiatul mamei" sa pari mai inofensiv
alt ceva, poti sati maresti media asta daca vorbesti cu ai tai si le zici cumva sa ti le motiveze ca no,,, nu cred ca ar zice nu.
alt ceva,,, incearca sa fi cuminte si daca se poate si sa fi activ la ore ca profesori sa vada ca incepi sa te schimbi si no, iti mai da o "sansa"
succeswinking!
daca imi mai vin idei te anuntwinking

| 8paulica a răspuns:

Pai poarta-te mai bine, puneti ceasul sa sune la sapte fara 20 si imediat dupa ce ai auzit ceasul ridica-te din pat si spala-te pe fata sa iti treaca somnul si nu te grabi daca te trezesti la ora care ti-am dat-o...
cu notele la purtare, insa... pune-te si invata si roga un coleg sa te ajute, si nu uita, sa nu mai lipsesti, dar daca esti bolnav poti s-o faci dar sa aduci motivare de la medic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de ce stai pe TPU? pune mana si invata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, daca stai cuminte pana la sfarsit(mai e putin si nu se merita sa te ineci ca tiganul la mal)si motivezi absentele(o scrisoare de la mama ta), vei avea medie mare la purtare semestrul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceraca de cumintestete, nu rezolvi nimic facad probleme le altii. Eu zic sa ii ceri scuze doamnei diriginta si sa ii promiti ca o sa fii cuminte, sa vezi ca o sa te ierte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

INVATA! poartate frumos, fi amabil cu diriginta, nu mai lipsi, ai multe de corectat da imca mai ai timp ca ii sdemonstrezi dirigintei ca esti baiat bun asta in cazut ca si tu vrei sa te corectezi si sa renunti la vechile obiceiuri...

| The Al3xu7Zu explică:

Va multumesc foarte muuuult

| mada_2194 a răspuns:

Daca u iti vei vedea de treaba ta de acu incolo si nu vei mai lipsi si pe deasupra te vei si dunde mai poti salva ceva eu nu am fost la scoala mai bine de un semestru si jumatate dar sti uu ca mai trebuie sa fi si dragut si totusi am trecut cu media generala 7