| daniel2134 a întrebat:

Salut TPU. Vreau un sfat de la voi. Sunt o persoana sufletista, ma atasez foarte mult de animale. Dar cand acestea isi pierd viata (ca orice alt organism de fel) ma simt foarte trist, dezamagit, imi pierd cheful pentru absolut orice, ceea ce desigur ca e normal, fiind atasat de acea fiinta, dar totusi pot face ceva ca sa nu mai ma atasez atat de un animal, ca dupa sa nu sufar dupa pierderea lui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ahlrh a răspuns:

Îți înțeleg sentimentul. Este normal să te atașezi de animale, mai ales dacă le oferi o viață bună și plină de dragoste.

Iată câteva sfaturi care te-ar putea ajuta să nu mai suferi atât de mult după pierderea unui animal:

Conștientizează că pierderea unui animal este o parte normală a vieții. Toate animalele mor la un moment dat, așa că este important să fii pregătit pentru această posibilitate.
Gândește-te la timpul pe care l-ai petrecut cu animalul tău și la bucuria pe care ți-a adus-o. Amintește-ți de toate momentele frumoase pe care le-ați petrecut împreună și apreciază timpul pe care l-ați avut.
Nu uita că animalele îți oferă dragoste și companie, dar nu sunt substitute pentru relațiile umane. Este important să ai și alte relații sănătoase în viața ta, care să te ajute să treci peste pierderea unui animal.
Iată câteva lucruri specifice pe care le poți face pentru a te pregăti pentru pierderea unui animal:

Vorbește cu un prieten sau un membru al familiei despre sentimentele tale. Acest lucru te poate ajuta să procesezi pierderea și să te simți mai puțin singur.
Găsește un grup de sprijin pentru persoanele care au pierdut animale de companie. Acest lucru te poate ajuta să te conectezi cu alte persoane care înțeleg prin ce treci.
Scrie o scrisoare sau un jurnal despre animalul tău. Acest lucru te poate ajuta să-ți exprimi sentimentele și să-ți amintești de animalul tău.
Este important să-ți amintești că este în regulă să te simți trist și deprimat după pierderea unui animal. Este un proces natural de doliu. Cu toate acestea, dacă simți că durerea ta este copleșitoare sau dacă nu poți trece peste pierdere, este important să consulți un profesionist.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti iei alt animalut nou si in cateva saptamani nu mai suferi dupa animalutul pierdut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad nimic rău să te atașezi de un animal

| dullcat a răspuns:

Buna.Moartea este o parte inevitabila din viata si consider ca este otravitor sa ti se rupa o bucata din suflet dupa fiecare animalut.Eu privesc acum perspectiva la rece, cred ca m-am calit putin, dupa mai multe animale avute.Prefer sa le am si sa ma bucur de ele, iar cand nu mai sunt, asta e, plang putin, dupa care aleg sa adopt altele.In acest fel le fac un bine atat lor cat si mie.Sa persist in tristete sau disperare, in, doliu' etc. ar insemna un mare defavor, cand as putea sa ofer iubire acolo unde este nevoie.Iar asta nu inseamna deloc lipsa de respect pentru cele care nu mai sunt cu noi.Acelasi lucru se poate spune si despre persoanele dragi din jurul nostru.Presimt ca in timp vei ajunge la aceeasi concluzie, odata cu avansarea in varsta.Viata e prea scurta ca sa nu iubesti tot ce prinzi, mai ales animale.

| ALlex12727272 a răspuns:

Daca te mușcă odata îți spun eu că nu te mai atașezi de animale?