| aandrei1312 a întrebat:

Salut,

Acum 3 saptamani m-am trezit foarte ametit si se invartea camera cu mine + stare de voma. M-a tinut starea de rau cam 2 ore, daca intorceam capul ameteam, dar nu am vomitat.
Acum dupa 3 saptamani am simtit si azi in timpul zilei o ameteala si o stare de voma + o presiune deasupra ochilor/frunte.
Ati patit sa va treziti noaptea ametiti asa si cu stare de voma?
Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Andrei, poate ești gravid!
Lăsând gluma la o parte, poate fi orice (mai puțin graviditate). E toamnă, poate fi anemie, nu ai stat destul în soare vara asta, nu ai acumulat D, acum nu asimilezi fier. Poate fi de la urechea internă, ceea ce ar fi cam foarte nasol. ai zis că te ridici din pat. poate te ridici repede și ai tensiunea mică, sincopă vasovagală. Bagă sare. Poate ai mâncat ceva infectat și ai toxiinfecție alimentară, dar trebuie să fie asociată cu diaree. Pot fi multe, dar nu știi până nu faci analize, altfel cu leacuri băbești sau automedicație ori aștepți prea mult și se înrăutățește, ori îți afectezi altceva, ori n-ai nimic și îți mănânci sănatatea degeaba cu stresul. Prea multe variabile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ti a scazut tensiunea mergi la un cardiolog sa ti faca un ekg

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa-ti dea analize medicale mai amanuntite si in functie de ele te poate trimite la un medic specialist.
Starea de voma poate apare de la orice, o indigestie, o criza de fiere samd.

| sammie a răspuns:

Probabil ai o gripa sau o raceala. Stai in pat bea ceaiuri si incearca sa transpiri pentru ca o sa faci febra. Mergi si la medic sa-ti prescrie un antibiotic daca vezi ca faci febra sau ai simptome mai rele.

| LisaJulie a răspuns:

Din ce descrii aici ai o gripa foarte urata! Mergi la medicul de familie!

| ClaRa91 a răspuns:

Ceva sigur si eficient?