| Moggy a întrebat:

Salut!
Un medic radiolog urmeaza facultatea de medicina sau pe cea de radiologie si imagistica?
Sunt nedumerit deoarece am inteles ca la radiologie si imagistica se fac doar 3 ani si mi-a explicat cineva ca cu 3 ani poti sa iesi maxim asistent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Sectia aia de 3 ani de radiologie imagistica este pentru asistenți. Face parte din facultatea de asistenta medicala.
Medicul radiolog imagist face Facultatea de Medicina ( 6 ani) și rezidențiat apoi pe Radiologie Imagistica ( cred ca 5 ani sunt).

3 răspunsuri:
| bookofknowledge a răspuns:

Nu am auzit de o facultate de radiologie si imagistica, sunt aproape sigur ca 3 ani sunt de fapt de rezidentiat(peste cei de facultate), si pe langa trebuie sa faci si rezidentiatul, si sa ti dai specializarea, abia apoi esti la nivelul celorlalti(medic complet ca sa spunem pe scurt).
Tot ce e la medicina este intre 3 si 6 ani,(rezi) de fapt nu mai stiu daca nu cumva neurochirugia era 7(nu sunt sigur) dar fara alte exceptii.
Ca sa iti zic pe scurt: asistent care a invvatat la postliceala:3 ani
asistent care a invatat la facultate: 4 ani
medic:6 ani: rezi:3-7
radiologie(daca ma iau ca ar fi 3 ani):ar trebui sa faci 9 ani.

| Anamaria9916 a răspuns:

Pentru a deveni medic radiolog trebuie să termini medicina generală și apoi faci rezidențiatul. Din fcultatea de radiologie și imagistică ieși asistent.

| Amethyst01 a răspuns:

Un medic face facultatea de medicina
Din formele scurte, de 3 ani, nu iesi medic