| Aylla a întrebat:

Ce materii se studiaza in cadrul facultatii de Radiologie si Imagistica? (ma refer la facultatea care te face tehnician radiolog, nu la rezidentiatul care te face medic radiolog). In ce masura te ajuta materiile din liceu? Mentionez ca sunt la profil de mate-info-engleza intensiv si ca fac biologie mai ceva ca la bio-chimie, avand in vedere ca am un profesor foarte exigent. Stiu ca anatomia trebuie bine stapaniia, dar fizica si/sau chimia?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Http://www.medicina.umfcluj.ro/......6-2017.pdf
Gasesti acolo planul de invatamant de la UMF Cluj. Trebuie, desigur sa stii si chimie (nu de olimpiada, dar de 9-10 la un liceu bun) si foarte foarte multa fizica (la egalitate de importanta cu biologia, fiindca vei utiliza enorm de multe cunostinte de fizica (destul de complexe) pe tot parcursul vietii profesionale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Aveți idee și ce salariu are un tehnician radiolog?

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Brutul este intre 2760 si 3437, la care se adauga un spor de obicei de 50%

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Mulțumesc mult de tot

| Antik_Dorin_1977 a răspuns:

Va răspund eu la subiect
1.Radiofizica
2.Radiodiagnostic
3.Radioanatomie
4.Anatomie topo și descriptiva
5.Radiosemiologie
6.Semiologie generala
7.Anatomie generala
8.Nursing general
9. Tehnici de investigații radiologice
10.Radiourologie
11.Computer tomografie
12. Ultrasonografie
13.Radioterapie
14.Radioortopedie
15.Radiologie clinica

Acestea sunt materiile pentru cei 3 ani de studiu fie ca este la facultate, fie la postliceala.