| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Va multumesc ca imi cititi intrebrea.
Am 15 ani... 1, 70m si 50 de kg.
Totul a inceput prin martie 2018 cand mi s-a facut rau la scoala ( m-a luat cu o stare de lesin, dar nu am lesinat). Am vorbit cu doctorul de familie, initial a crezut ca m-am deshidratat sau ceva de genul.
A doua zi iar m-am simtit rau, adica aveam stari de rau, a treia zi la fel.
Am facut tot felul de controale, la oftalmolog, la neurolog, la sange si toate au iesit normale si ca sunt sanatos insa eu tot aveam stari de rau.
Am ajuns si la psihiatru si am fost diagnosticat cu tulburari anxioase.
Prima oara mi-a prescris passiflora insa nu iau pastile, nu am luat niciodata. Apoi sedatif pc si am inceput sa ma simt mai bine, pana la urma m-am obisnuit si nu mai dadeam asa multa importanta starilor acestea.
In martie, anul acesta, 2019 tot la scoala, am simtit ceva ce imi provoca un discomfot in gat (cred ca erau pietre pe amigdalite sau ceva de genul asta). Si de atunci imi e frica sa mananc, ma tem ca imi va ramane mancarea blocata in gat, am fost la ORL si la fel, perfect sanatos. Mi-au reaparut si starile de rau, simt uneori ca as lesina, cand ma ridic de jos mi se intuneca privirea, ma ia o stare de ameteala. Tot asa, cand sunt uneori ma ia o stare de lesin, insa nu imi vine sa stau jos, imi vine sa ma ridic si sa merg.
Ma gandesc ca starile astea pot fi din cauza ca abia reusesc sa mananc, de frica ca imi va ramane mancarea in gat si sa nu am cumva vreo lipsa de vitamine sau ceva de genul. Ma consider un copil bolnav, nu ma vad cu un viitor.
Merg regulat la psihiatru si doamna doctor mi-a zis ca nu am nimic, daca toate controalele au iesit ca sunt sanatos...
Daca e cineva care a trecut prin ceva asemanator ce as putea face?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Păi doctoritei ii spui tot ce ne.ai scris noua aici? De ce nu ti.ai luat tratamentele? SedatifPc e calmant din plante, de aia te simțeai bine. Mai e si streslincomplex (mult mai bun), spune.i tot ce simti si cum. Frica de înec, "pietrele pe amigdalite" reprezintă un nod in gât imaginar, tot un simptom al anxietatii. Nu mai la lua calmant aiurea, te vei simti bine până organismul se va invata cu ele, după vei vrea doze mai mari. Iar in tot acest timp, "boala" netratata fiind, se va "extinde" la fel cum o carie netratata duce la pierderea dintelui. Fii sincer cu tine si cu doctorita, spune.i tot ce si cum simti/gândești. Pentru un diagnostic si tratament corect.

| gratargratar a răspuns:

Treci printr-o perioada mai vulnerabila, cumva specifica varstei. Cel mai indicat ar fi sa iesi cu alti copii de varsta ta, sa faci voluntariat, sa vezi cum arata oamenii ce sunt cu adevarat in diverse nevoi (bolnavi, cu handicap samd.).

Tu esti bolnavul-inchipuit. O sa-ti treaca. Fa un sport, trage putin de tine. Inainte sa mananci fa-ti cruce, dupa ce mananci fa-ti cruce.

| Donsavas a răspuns:

Trebuie să ti prescrie medicatie psihotropa, nu homeopata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ceva hipnoza cred ca ti-ar prinde bine. Nu glumesc. Totul e sa gasesti un specialist care stie ce face.