| dariutzza09 a întrebat:

Vin si eu cu o intrebare legata de un medicament! Inainte cu o luna am urmat un tratament pentru infectie urinara! Nu mi-a trecut iar medicul de familie m-a trimis la urolog. Am fost acolo si acesta mi-a propus Acid Nalixid ( denumirea comerciala : NALIXID
Iau de o zi aceste pastile din 6 in 6 ore cate 2 capsule odata ( mentionez ca in prospect scrie ca o reactie adversa care apare rar este leucopenia- scaderea globulelor albe din sange! Ceea ce vreau sa va intreb pe voi este daca a-ti mai consumat acest medicament sau daca acesta imi face rau in organism ) Eu stiam ca daca iti scad globulele albe din sange este rau si te poti inbolnavi de boli grave, unele aducand moartea! DAU FUNDA PENTRU CEL MAI BUN RASPUNS! Pls ajutati-ma! Si sunt baiat, am postat de pe contul unei prietene!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Negramul pe care il iei este unul din antibioticele de top in tratamentul infectiilor urinare( multe cu E. Coli).Ar fi fost bine insa, sa faci o urocultura inainte de inceperea tratamentului. Aceasta ti-ar fi spus ce germeni ai in urina si la ce antibiotic sunt sensibili. Iti recomand sa iei concomitent cu tratamentul antibiotic, unul din produsele cu extract de merisor( de genul Urinal Akut, de ex.), sau macar sa bei ceai de merisoare de la Plafar.
Cat despre reactiile adverse ale antibioticelor, acestea se instaleaza dupa tratamente indelungate si repetate cu antibioticul respectiv.Nu e cazul sa iti faci probleme. La zece zile de la terminarea tratamentrului antibiotic, ar fi indicat sa faci o urocultura de control, pentru a vedea daca s-a sterilizat urina.Iar ceaiul de merisoare sa nu-ti lipseasca din cana macar 2 luni de acum incolo.Plus hidratare exemplara ( 2-2, 5 l de lichide zilnic) daca vrei ca infectia urinara sa nu recidiveze.

| dariutzza09 explică (pentru Abh):

Multumesc mult pentru sfaturi! Si doctorul mi-a spus sa beau foarte multe lichide in 24 de ore! Iar de ceai o sa tin cont, 2 luni o sa beau! Acum m-am mai linistit cand mi-ai zis despre acele reactii adverse rele! Multimesc frumos! Eu am tratament pe 7 zile iar medicul de la urologie mi-a zis sa revin daca nu o sa imi treaca, probabil atunci o sa ma puna sa fac si ceva analize insa, sper sa treaca infectia din acest tratament.

| Abh a răspuns (pentru dariutzza09):

Multa sanatate!