| Motoc_Alex_1999 a întrebat:

Salut.Vreau niste ingrediente pentru a face shake-uri proteice acasa, fara pudra proteica.
*Multe proteine*
laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Galbenus de ou (stii vreun aliment mai bogat in proteine ca el?), nuci, alune, cacao, iaurt sau lapte (cu cit mai gras, cu atit mai bine)

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, prea multe ingrediente organice sa faci shake-uri cu proteina nu prea sunt. Doar daca te ai o sursa de unde sa faci rost de zer proaspat de lapte si banane.
Dar recomand proteina organica, pe care o poti manca la fiecare masa, care-i cea mai santaoasa: carnea (de pui, vita, vitel, curcan, rata, gasca, peste, oua, organe de pasari si animale, pateu de ficat, ham, parizer)

| WaterDrop a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce recomanzi? Carnea? Stiai ca susanul contine cu 50 % mai multe proteine decat orice tip de carne fara sa ridice nivelul de colesterol? Singura carne recomandata din lista ta, ar fi cea de vita, iar aceea doar anumite sortimente.Plus ca daca baga carne in el de 3 ori pe zi, ii sare nivelul acidului uric prin tavan.

| Violleta2022 a răspuns (pentru WaterDrop):

Bineinteles ca stiam de susan, numai ca nu-i prea placut la mancat si nici nu poti manca prea mult.
Am recomandat mancarea in sine, ca sa se bucure de ea si totodata sa ia proteina animala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru WaterDrop):

Eu bagam carne si de 5 ori pe zi, chiar 2kg de carne pe zi si nivelul acidului uric era normal... ca stiam cu ce s-o combin + faceam sport serios, strongman si skandenberg.

| Cosmin86 a răspuns:

Care e logica "fara pudra proteica"? O sa reusesti doar sa ai multe grasimi si foarte multe calorii pentru cantitatea aia de proteine.

Nu e mai simplu sa bagi o friptura pe gratar? Poti obtine lejer 40-50 gr de proteina dintr-o friptura.

| WaterDrop a răspuns:

Seminte de susan + iaurt + banane + proteine din zer (optional oua si carne). Spor la baut!

| QuelQui a răspuns:

Proteine poti gasi si in vegetale, nu numai in carne.
Fasole, linte, nuci, ciuperci, soia (daca iti place, mie, nu).
Zerul de care ti se spune mai sus, il poti obtine acasa. Cumperi lapte de la tarani sau de la dozatoarele de prin oras (nu din magazine). Il pui la prins si il lasi ca pentru branza. Ce se alege limpede la fund, este zerul. Asa poti sa-ti faci si branza de vaci proaspata acasa. Scoti ce este peste zer si pui in continuare la scurs (mai iese zer).

| Kevinn2000 a răspuns (pentru QuelQui):

Esti un geniu, mersi frumos, m-a ajutat raspunsul tau, chiar daca nu sunt autorul intrebarii. laughing
Nu stiam cum pot face rost de zer.

| QuelQui a răspuns (pentru Kevinn2000):

Eu fac acasa lapte prins (iaurt) si uneori il mai uit pana... se alege zerul. Ma bucur ca ti-am fost de ajutor chiar si indirect.

| cristi202 a răspuns (pentru QuelQui):

Shake de fasole? Sau de linte? happy