| alexxxxxxxxxx a întrebat:

Salut.vreau sa ma ingras cu 5 kg
pana ieri nu mancam dimineata din cauza timpului
acum ma trezesc dimineata si am timp
mananc un ou fiert,(branza, carne)ce mai gasesc prin frigider din astea usoare nu mancare gatita; si o ceasca de ceai
o sa ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cocochannel a răspuns:

Depinde si de metabolismul tau, adica de modul in care corpul asimileaza sau arde caloriile.Continua sa mananci sanatos!

| alexxxxxxxxxx explică (pentru Cocochannel):

Imi poti da ex. de ce fel de mancare sanatoasa?
si cate mese sa iau pe zi + gustari?

| Cocochannel a răspuns (pentru alexxxxxxxxxx):

Pai specialistii spun ca trebuie sa ai 3 mese principale si 2 gustari.La capitolul mancare sanatoasa m-ai cam prins deoarece nu mai bag mana in foc pentru nimic cum c-ar fi sanatos,mai ales cu toate cerealele astea modificate genetic sad. In principiu mesele trebuie sa contina toate categoriile de principii alimentare: proteina animala si vegetala (carne,oua,branzeturi,peste), legume si fructe (fibre).De evitat tocaturile, prajelile, fast-food-ul, dulciuri grasimi, sare in exces.In mare, cam asta ar fi. Poti de asemenea sa cauti pe net un calculator de calorii si sa-ti faci zilnic un "necesar", adica un numar de calorii specific varstei si sexului tau. Sper ca te-am lamurit cat de cat.