| azd a întrebat:

Salut, vreau sa stiu si eu daca mai pot creste daca sunt deformat (asa cred) la umar si m-am apucat si de sala. am 1.73 si 19 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VictorL a răspuns:

Depinde cum faci sală. Dacă bagi kilograme multe atunci nu te aştepta să creşti - Dacă nu, atunci posibil; ai timp până la 21 de ani. Fă exerciţii pentru umăr, găseşti o grămada pe net. Dacă ai fi început mai devreme să faci ceva la umăr, ar fi fost mai bine, pentru că la 19 ani oasele sunt mai tari. Eu îţi recomand să mergi la un medic din domeniu şi să te sfătui cu el.winking

3 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Esti destul de inalt, eu am 1, 75, stiam ca dupa varsta de 18 ani, nu mai cresti, asa cred. Daca faci sala, nu te ajuta, dar nici nu te impiedica sa cresti, dar din moment ce ai depasit 18 ani, normal, nu cred ca mai cresti, mi se pare ca procesul de crestere se opreste la varsta de 18 ani. Deci nu cred ca o sa mai cresti, dar nu-ti face probleme, esti destul de inalt. Doar nu vrei sa ajungi de 2 metri, nu-i asa? Sau vrei? laughing

| azd explică (pentru Mayhem666):

Bai nu vreau sa ajung la 2 metri tongue dar nici sa raman la 1.73. Mi-as dori sa ajung la 1.80 cel.

| Mayhem666 a răspuns (pentru azd):

Nu prea cred ca mai cresti, din moment ce ai depasit 18 ani, dar ce mi-e 1, 73, sau 1, 80, sunt doar 7 cm diferenta, nu se observa cine stie ce diferenta, daca aveai 7, 53, atunci mai ziceam, dar asa, 7 centimeti in plus, sau in minus, e aproape tot aia, mare diferenta nu se observa, adica se observa, dar nu asa de mult.