| Gorestep a întrebat:

Vreau si eu sa stiu daca este bine sa folosesc proteine pentru cresterea masei musculare...
Am 16 ani 1.75 m inaltime si 72kg...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| BloodPrison a răspuns:

Proteine din carne? Eu zic ca ai destule kilograme si ar fi mai bine sa ramai asa cum esti. Sala este raspunsul si o alimentatie sanatoasa.

| Gorestep explică (pentru BloodPrison):

Ma refeream la prafuri din alea care se fac cu apa sau lapte...

| BloodPrison a răspuns (pentru Gorestep):

Nu sunt bune de nimic si poti deveni chiar alergic, corpul incepe sa faca anticorpi. A patit-o un prieten. Plus ca iti faci rau de unul singur, totul se face pe cale naturale, preparatele chimice sa zicem ca te-ar ajuta la aspect, dar dauneaza sanatatii, ca daca nu ar dauna toata lumea le-ar folosi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BloodPrison):

De cand naiba dauneaza suplimentele sanatatii? Citeste si tu studii medicale in domeniu.

Sunt tot din mancare facute. Si da, toata lumea care face sport ca lumea le foloseste, nu vad niciun motiv sa-ti fortezi stomacul cu 50 de oua / saptamana sau 1-2 kg de carne pe zi pentru necesarul proteic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gorestep):

Adica "suplimente alimentare". Si da, sunt bune, dar iei ce nu-ti poti asigura din alimentatie, altfel iei degeaba.

| BloodPrison a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai ar fi mai ok sa iei TOATE suplimentele alimentare din alimente nu din pnm stie ce prafuri. Cand iei suplimente inseamna ca ceva NU este in regula cu organismul tau. Si apropo, nu te mai lua dupa tot ce scrie pe net despre STUDII, suntem prea multi pe glob si astia ce-s la putere cauta cat mai multe metode ca sa ne omoare. Ca asa numitul cancer si celulele cancerigene nu existau acum 1 secol, oare de ce? thinking Acum fiecare are parerea lui, a mea asta este, ca te vei imbolnavi mai repede daca iei suplimente si mai stiu eu ce prostii, dar e alegerea ta, eu ti-am spus o parere nu trebuie sa sari asatongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru BloodPrison):

Nu ai auzit de suplimente avizate medical? Sunt de acord ca exista si suplimente care pot dauna, in special cele redis ( care baga aspartam ac indulcitor ), dar exista si suplimente 100 % naturale, fara niciun indulcitor sau arome.

Ti se pare mai sanatos sa bagi 50 de oua pe saptamana sau 1-2 kg de carne pe zi?

P.S. : ce folosesc eu a dus nutritionistul meu in laborator si altii si e foarte ok, e din zer care e din lapte. concentrat proteic din zer, ca sa-mi asigur necesarul proteic fara sa-mi fortez stomacul cu kg de carne pe zi.

Si nu citesc doar pe net, si din carti, reviste, seminarii de nutritie + analize de laborator ( ca doar nu mai suntem in evul mediu ).

Ce suplimente a luat prietenul tau de a facut alergie? Spune public firma si produsul, ca sa stim si noi, povestirile "anonime" nu valoreaza nimic.

| BloodPrison a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu stiu ce marca dar ce am vazut cu ochii mei vazut ramane. Si cine spune ca trebuie sa mananci 50 de oua pe sapt ca sa iti asiguri suplimentul de proteine? Eu nu cred ca daca ma duc la un medic si sunt sanatoasa imi spune sa iau suplimente. Si alea daca sunt concentrate ce dracul, de cand mancarea concentrata e buna? Daca ar fi asa de ok cum spui tu de ce nu inlocuim mancarea cu pastilute 100% naturale, mai ne chinuim atat sa mestecam si alea alea. In fine, parerea mea este ca nu sunt bune si 100 % naturale nu vor fi niciodata, acum daca vrei atat de mult sa-ti cresti masa musculara foloseste. De ce nu incerci pe pielea ta si apoi ne spui efectul?tongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru BloodPrison):

"Nu stiu ce marca" atunci nu mai fa afirmatii, afirmatiile anonime sunt cele mai enervante.

Folosesc de la 16 ani si acum am 26. Efect? Sanatate foarte buna, mult mai buna decat prietenii mei care baga shaorma, bere, cola, mici la gratar si alte porcarii.

"parerea mea este ca nu sunt bune si 100 % naturale nu vor fi niciodata", o parere care nu e demonstrata stiintific nu conteaza.

Si da, vorbeam despre masa musculara, unde ai nevoie de cantitati mai mari de proteine decat oamenii normali.

P.S. : daca nu sunt sanatoase, de ce sa dau si la copii mici? Suplimente cu calciu + vitamina D3, complex de vitamine si minerale? Si ca sa vezi, ii ajuta foarte mult in crestere si dezvoltare.

Si nu a zis nimeni sa inlocuiesti mancarea cu suplimente, se numesc suplimente pentru ca SUPLIMENTEAZA ( NU inlocuiesc ) ce nu poti asigura din alimentatie. O alimentatie corecta (chiar daca e sau nu pentru masa musuclara ) e greu de tinut de oamenii din ziua de azi, cu stilul lor de viata agitat ( si care ii impinge pe multi spre fast food si sa vezi acolo sanatate laughing ), 80 % din cei pe care ii cunosc eu nu iau nici macar micul dejun!

| BloodPrison a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok, ai adus prea multe argumente ca sa gasesc eu alte contra argumente, dar mno parerea mea este ca nu-s necesare. Eu iau cele 3 mese zilnice, nu mananc fast food si chimicale si mi-e bine fara suplimente plus ca fac si sport.

| Cosmin86 a răspuns:

Da