| OnlyDga a întrebat:

Ce proteine imi recomandati pentru cresterea masei musculare si cum trebuie sa le folosesc? Apropo am 70 kg si 1.80 inaltime.

3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Creatina da volum muschilor. accentueaza capacitatea de apa pe care o retin muschii cu pana la 80%, mai pe scurt cresti repede, te faci mare, dar mare parte din muschii tai sunt apa. forta si energie o sa ai direct proportional cu cresterea in volum. problema cu creatina este cand te lasi. toata apa acaparata de muschi se duce, o sa faci burta cel mai probabil, slabesti in zonele unde trebuie, forta si energia scad drastic. proteinele nu au efecte secundare. excesul de proteina il elimina corpul natural. excesul de creatina => probleme cu rinichii, ficat.
daca vrei sa te faci mare "repede" creatina e buna pentru ce urmaresti, dar cu mentiunea sa iei cat scrie pe cutie, sa bei minim 3 litri de apa pe zi, si sa nu te lasi de ea. pe de alta parte, daca vrei calitate peste cantitate proteinele sunt mult mai bune. si ca un efect si mai bun al lor, ia aminoacizi lichizi si ia o doza dupa sala, cand muschii sunt inca pompati.
https://www.megaproteine.ro/......tina-300g/

Răspuns utilizator avertizat
| Richard01 a răspuns:

Nu o sa scriu teoria si ce fac suplimentele pe care ti le spun, gasesti pe net daca te interesează. Mananca multa carne, oua, etc, dar sa ghicesc nu ai destul timp sa mananci 5-6 mese pe zi.O sa-ti zic niste suplimente:gGainer Mass,suplimente de la Whey, Animal Pump, proteine din zer, Sometadrol, Probolan 50.