| Bloock a întrebat:

Am 17 ani, 1.73m si 92kg iar as vrea sa slăbesc. Am nevoie de 2700kcal pentru a ma mentine iar 2000kcal pentru a slabi. Intrebarea mea este, ce sa mananc eu ca sa fie bun pentru slabit si sa fie pana in 2000kcal?
P.s ce contează, caloriile sau sa nu iti fie foamne? *tin sa mentionez ca alerg 30min/de 5ori pe saptamana (4km/30min)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Parca ar fi o anumita masa pentru slabit laughing. Important e ce sa nu mananci: carbohidrati simpli si grasimi nesanatoase. In rest, ar trebui sa fii in stare sa te gandesti la cateva mancaruri, ca doar n-ai mancat numai fast food pana acum ma gandesc.

| Anonima163333 a răspuns:

Buna.Dupa datele pe care mi le-ai dat, greutatea ideala pentru varsta, sexul si inaltimea ta este de 70 kg, deci trebuie sa slabesti NEAPARAT 22 kg.
Uite cateva sfaturi pentru a slabi sanatos;
1.Bea multe lichide, de preferat apa. Minim 2, 5 litri pe zi.
2.Fa sport, in fiecare zi.30 de minute este perfect.
3.Mananca la ore fixe.Cina nu o lua dupa ora 19:00.
4.Mananca legume,fructe,branza,lapte, oua, iaurt, paste, dar rar.
5.Renunta la grasimi, dulciuri, fastfood, sucuri acidulate si la prajeli.

Mai multe detalii ai aici:

https://doc.ro/......de-slabire

| SporeBox a răspuns:

Pai eu am reusit sa slabesc intr-un an 12 kg cu yazio (in mare parte fara sport dar mai bine ti-ai continua alergatul). Poti sa-ti calculezi acolo caloriile. Acum ceva timp am fost si la un medic nutritionist si mi-a recomandat sa mananc mai multe legume si fructe si cat mai variate (astea in general nu au calorii aproape deloc). In rest chestiile basic: nu manca carne grasa, inlatura cat poti de mult grasimea, dulciurile si junk food-ul si cat mai mult sport. Daca poti sa alergi si mai mult decat cat alergi acum nu o sa se supere nimeni dar nu te forta foarte mult. Eu imi mai fac si exercitiile zilnice cu ganterele, daca vrei pot sa iti spun ce fac desi nu e mare lucru, dar te poti limita la cardio daca nu iti place sportul de forta.