| sanboss a întrebat:

Salutare, am 20 de ani si am probleme cu vederea cu ochiul drept vad aprox 60% iar cu stangul nu vad deloc, as vrea sa va intreb in ce grad de pensie ma incadrez si ce suma de bani primesc lunar, care sunt beneficile si inconvenientele, unde trebuie sa apelez, si daca am 6 luni lucrate ( cartea munci ) ma beneficeaza cu ceva?
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gradul de handicap si apoi pensia de invaliditate il stabileste medicul oftalmolog si apoi comisia medicala.

| sanboss explică (pentru Ioandelasal):

Am citit undeva ca daca cotizez la stat aproximativ un an ma beneficiaza da nu stiu cu ce, tu stii? eu am 3 luni de cand cotizez

| Ioandelasal a răspuns (pentru sanboss):

Stagiul de cotizare de 1 an este cerut de prevederile art.76 din L.263/2010, privind pensiile publice, pentru cei in varsta de pana la 20 ani, intre 20-23 ani acest stagiu este de 2 ani. Pentru cei cu handicap preexistent stagiului de cotizare nu se cere un anumit stagiu si nici pentru cei incadrati la gr.I sau II, numai pentru cei incadrati la gr.III.

| sanboss explică (pentru Ioandelasal):

Si dupa parerea ta cam in ce stagiu as fi incadrat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru sanboss):

Nu stiu, nu sunt medic si nu ma pricep la medicina. Intreaba-l pe medicul oftalmolog la care ai fost.

| ombladon a răspuns:

Vai ce m-am speriat, prima data am crezut ca vrei sa dai de permis de conducere laughing
Procedezi astfel:
-iti faci consult oftalmologic si te vei prezenta astfel din pct. de vedere al celuilalt ochi
-la aratarea mainii de catre medic de la distanta de apox. 3 m nu vezi cate degete iti arata- le cofunzi.
-la citirea tabelului nu vezi clar nicio litera.
astfel vei obtine gradul intai de handicap cu insotitor-adica aprox. 900 lei.

| sanboss explică (pentru ombladon):

In Romania si permisul am putut sa-l scot cu aproxmativ 900 de euro hhehe dar nu vreau sa am pe nimeni pe constiinta,
Deci ceea ce trebuie sa fac e sa imi caut un oftalmolog bun care sa ma consulte dar cei de la comisie nu o sa ma consulte si ei?

| ombladon a răspuns (pentru sanboss):

Este vorba de vedere, nu au cum sa-ti demonstreze ca vezi, te prefaci ca nu vezi si gata...