| sanboss a întrebat:

SALUTARE avand anumite probleme cu vederea stiu ca beneficiez de o mica pensie de handicap ( nu stiu de cat ). sunt angajat bineinteles l/a o firma privata deci mentionez nu la stat intrebarea >e

Pot munci si in acelasi timp sa imi primesc si pensia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.118.(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
  a) pensionarii pentru limită de vârstă;
  b) nevăzătorii;
  c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
  d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).
  (2) Soţul supravieţuitor, beneficiar al unei pensii de urmaş, poate cumula pensia cu venituri din activităţi profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, dacă acestea nu depăşesc 35% din câştigul salarial mediu brut prevăzut la art. 33 alin. (5)."

| sanboss explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns, inca ceva sa dam exemplu ca o sa fiu incadrat intr-un grad de nevazator oricare, intrebare

daca sa zicem trec de ezpertiza medicala si pot sa dau de carnet, atunci pensia mi se anuleaza?

nu stiu daca m-am exprimat pe intelesul tau

| Ioandelasal a răspuns (pentru sanboss):

Daca nu esti orb sigur ca se anuleaza pensia, s-ar putea sa se lase chiar cu sanctiuni.

6 răspunsuri:
| BadSirChaos a răspuns:

Pensia aceea este pentru persoanele oarbe.

| sanboss explică (pentru BadSirChaos):

Nu ai inteles bine, eu ma incadrez intr-un grad de pensie nusj care 2 sau 3 dar si ma pot pensiona oricand intrebarea ii ca daca ma pensionez mai pot sa lucrez?

| AnnaMarrria a răspuns:

La*. Da, daca nu ai traba cu statul e ok

| sanboss explică (pentru AnnaMarrria):

Mersi pentru raspuns