| neacsumihai2009 a întrebat:

Salutare

Am ceva probleme cu 2 masele, si vreau sa stiu daca inainte de a merge la stomatolog, trebuie sa fac radiografii, sau mi se recomanda acolo, ce pasi trebuie sa urmez, fara sa fac nimic in prealabil?

Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

De fapt se pot face radiografii fara trimitere, dar trebuie sa stii exact ce radiografie iti trebuie. Daca esti in criza de timp (nu ai cand sa te duci la dentist, la radiografie si apoi iar la dentist), poti cere sa ti se faca o retroalveolara doar pe dintele care doare...

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca te duci prima data la dentist. Da e sa iti recomande radiografie ti o va recomanda

| Kriss96 a răspuns:

Tu nu ai fost in viata ta la dentist?
Tu trebuie doar sa-ti faci programare si sa te duci. Ce radiografii sa faci de capul tau? Daca e sa ai nevoie o sa-ti dea dentistul un bilet. Nu se fac radiografii nicaieri fara trimitere. Nici pentru masele, nici pentru orice altceva.

| Kriss96 a răspuns (pentru PeFuga):

Si cum sti ce radiografie iti trebuie daca nu te duci la dentist? Cauti pe net?
Tot la dentist te duci prima data si apoi la radiografie daca e cazul. Tu inainte sa te duci la dentist mergi sa-ti faci radiografie la toti dintii asa preventiv?

| PeFuga a răspuns (pentru Kriss96):

Nu. Fac radiografie doar la dintele care ma supara.
Stiu ce zici tu, indicat e sa mergi la medic inainte, si ai dreptate. Eu zic doar ca se poate face si fara trimitere o radiografie dentara.

| neacsumihai2009 explică (pentru Kriss96):

Sunt si oameni care pana la o anumita varsta nu au fost la dentist, asa ca nu ai niciun drept de a folosi tonul asta. Mergi si troll-eaza in alta parte

| Kriss96 a răspuns (pentru neacsumihai2009):

E ca si cum ai spune ''sunt si oameni care pana la varsta asta nu au facut dus''. Mersul la dentist mi se pare ca tine de igiena si bun simt.

| neacsumihai2009 explică (pentru Kriss96):

Prezumtia ta e oarecum gresita. Cunosc multi oameni care pur si simplu nu au resursele financiare pentru a merge la un dentist

| PeFuga a răspuns (pentru Kriss96):

De fapt se pot face radiografii fara trimitere, dar trebuie sa stii exact ce radiografie iti trebuie. Daca esti in criza de timp (nu ai cand sa te duci la dentist, la radiografie si apoi iar la dentist), poti cere sa ti se faca o retroalveolara doar pe dintele care doare...

| helpme25 a răspuns:

Pai ce pasi trebuie sa faci? sa ai dantura curata, sa te speli pe dinti de dinainte, si el iti va spune pasii!

| MalfoyGurl a răspuns:

Ti se recomanda de acolo.