| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am facut culturism 2 ani si am facut o pauza o mica perioada si as fi vrut sa ma reapuc de acest sport. Eu am o problema cu vederea cam grava. Am miopie -4.5 si -5. Doctorul de la optica malaga mi-a zis ca daca depun efort major cum e la sala, dupa -5, din cauza efortului sangele se duce in muschi (cum este si normal de altfel) si nu mai ajunge sangele cum trebuie la ochi si se poate desprinde retina. Astfel visul meu de a participa la campionate etc e ruinat. As vrea sa stiu daca e adevarat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, din pacate este adevarat. Nu ai voie sa faci eforturi mari.

| reanu a răspuns:

Daca dr ti. a zis asa...totusi inearca pe www.sfatulmedicului.ro pentru sfatul unui dr specialist

| Allyn0013 a răspuns:

Pai daca o zis doctoru normal ca este adevarat.