| dropit a întrebat:

Hey there. Am probleme cu vederea, mai exact, miopie, 1.75 la ambii ochi. Nu e chiar grava, dar simt un discomfort cand nu vad bine. Ideea e ca stiu ca nu exista o metoda sigura prin care sa-mi repar vederea. Insa am gasit de curand informatii pe internet cum ca Luteina ar face bine. Si intrebarea mea e: face bine adica pastreaza vederea si nu permite sa se inrautateasca sau chiar se poate repara in timp?
Merci anticipat, si expresia de final: dau funda sau vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai miopie, nu vei reusi sa "repari" cu Luteina dioptrii de 1, 75. Imi pare rau dar asta este. Poarta ochelarii de vedere si dupa varsta de 18-20 de ani, cand miopia ar trebui sa stagneze, vei putea face operatia cu laser pentru corectarea vederii.

mira
| mira a răspuns:

Nu te imbata cu apa rece.Urmeaza sfaturile unui medic. Miopia nu se vindeca cu medicamente. Pune-ti ochelari daca ti se recomanda.Vei fi si mai frumoasa si mai interesanta.

| negru30 a răspuns:

Esti sigur(a) ca nu ai si tensiune oculara?

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Mda.si eu port ochelari de 8 luni,am miopie, 1, 25 la dreptul 1 la stangul,am avut si cateva probleme, cand dadeam ochelarii jos ma usturau ochii, si na...si dupa am inceput sa caut cateva remedii/pastile, dar nu, doctorii au spus sa ii port pana la 19-20 de ani, cand dioptriile nu mai cresc pentru a ma opera.Deci nu prea avem cum sa reparam, si sa scapam ochelari de acum :-

| RMihai a răspuns:

Nimic nu rezolva miopia, se corecteaza cu ochelari, luteina ajuta doar la o protectia impotriva factorilor externi

| Raducu1 a răspuns:

Miopia pe care o am si eu consta in a nu putea vedea clar obiectele aflate la distanta decat cu ochelari.La tine e miopie mica, cica daca mananci 5 morcovi pe zi se poate rezolva(n-am incercat), daca vrei sa te operezi asteapta sa implinesti 18 ani,ca sa se dezvolte ochiul complet,daca o faci mai devreme, vei scapa de miopie doar temporar, adica ai face-o degeaba.

| yonesss a răspuns:

Si eu am miopie si doctorii mi-au spus ca nu am ce sa fac decat sa astept pana la majorat si atunci sa ma operez.

| dropit explică:

Nu ochelarii sunt problema mea. Eram doar curioasa sa vad daca luteina poate ajuta la ceva. Merci pentru sfaturi, desi eu cred ca miopia se poate rezolva intr-un fel sau altul.

| Ramo03 a răspuns:

Nu are legatura.
Si eu am miopie mai mare de doua ori decat tine.
Poti sa porti ochelari, nu vei avea nevoie mult timp pentru ca se poate corecta la dioptriile pe care le ai.
In orice caz, adculta sfatul medicilor, poarta ochelari/lentile de contact si la varsta de 18 ani atunci cand dioptriile nu or sa mai scada/creasca te vei putea opera, operatia nefiind foarte costisitoare daca ai asigurare medicala.
Succes!