| gorlan a întrebat:

Salutare, am fost vineri la medic pentru ca mi-a venit o minge in deget si mi-a zis ca am o entorsa de police la degetul mare de la mana dreapta, mi-a pus o atela ghipsata si trebuie sa o tin 10 zile adica pana luni... am niste planuri pentru duminica si as vrea sa stiu daca pot sa o scot cu o zi mai devreme si fara sa vada medicul... sau se intampla ceva rau daca il scot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fantastic7 a răspuns:

Scoate-l smug

2 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Cu o zi inainte nu cred ca are nimic, insa daca folosesti din nou mingea, nu ti-as recomanda. Nu se stie cand se pot repeta micile accidente cum ar fi sa se inghionteasca unu in tine si sa te striveasca cu tot cu deget, sa-ti cada un pahar pe mana, sau mai stiu eu ce. Banuiesc ca la doctor mergi sa-ti scoata ghipsul ala dimineata, asa ca daca il tii cu cateva ore mai mult, nu cred ca isi face mai repede efectul. Mama a avut entorsa de glezna, ruptura de ligamente, nu stiu daca e vreo diferenta intre ele sau daca e ceva la polul opus intre cele doua, dar ea singura si-a taiat ghipsul, acasa, fara avizul vreunui medic si nu s-a intamplat nimic, piciorul nu s-a refacut complet (nici nu se putea reface), se mai umfla cand sta mult in picioare, dar e totul ok, asa ca nu cred ca trebuie sa-ti faci griji. Vezi ce faci cu degetul, pa pa!

| DjLayla a răspuns:

Nu ti se intampla nimic si o prietena de-a mea a patit si s-a scos-o ca avea banchetul si na patit nimic