| FilipEmanuel a întrebat:

SALUTARE!
Am lipsa de calciu, si din cate stiu calciul e destul de scump asa ca as vrea sa stiu care alimente au cel mai mult calciu.
FUNDA xD

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu e asa de scump. Ai nevoie de calciu +D3, altfel nu se va absorbi si fixa. Daca ai deja o carenta, nu vei reusi sa o elimini doar prin alimentatie.Un exemplu de preparat de calciu, CALCIU 500mg cu vitamina D3 Comprimate x 30 buc - Labormed 12, 50 RON

| BiuL a răspuns:

Susanul are cel mai mult calciu. calciul din lapte nu il absorb decat copiii, dupa o varsta nu te mai ajuta laptele.

| Kaℓi a răspuns:

Incearca sa gatesti orice fel de mancare pe baza unei supe concentrate de oase... cumpara oase de vita, sau orice fel de oase, fierbe-le cu ceva zarzavat, timp de doua, trei ore si supa rezultata foloseste-o pentru prepararea mancarurilor, ciorbe sau felul doi.
Mai poti consuma coji de oua... oua de casa, proaspete, bine spalate inainte de a fi golite de continut. Le usuci bine langa o sursa de caldura timp de cateva zile, apoi le pisezi fin, le cerni si le amesteci cu miere de albine. Iei cate o lingura din amestec dimineata.
Calciul din lactate se asimileaza mai greu, iar suplimentele de calciu care se gasesc in farmacii sunt destul de periculoase daca ai vreo problema cu rinichii, pot produce in timp calculi renali. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macerat din coji de oua:
Se spala cojile de oua bine, dupa care se pun cateva zile la uscat. Se pun apoi intr-o bucata de panza curata si rezistenta si se preseaza pe un fund de lemn, maruntindu-le astfel pana ajung la dimensiuni de cca 3x3 mm. Cojile astfel sfaramitate se macina cu o rasnita de cafea pana cand devin ca o faina. Intr-un vas de sticla se amesteca o parte praf de coji de oua cu doua parti miere si o parte suc de lamaie sau vin alb.
Dupa ce se amesteca bine, se toarna intr-o sticla care se inchide ermetic cu un dop si se lasa la macerat timp de o saptamana, intr-un loc racoros sau intunecos sau in frigider. Solutia se agita zilnic de doua - trei ori. Preparatul astfel obtinut se pastreaza in vase de sticla colorata, ermetic inchise, la adapost de lumina, caldura sau surse de contaminare. Daca se tine in frigider, compozitia are valabilitate 6 saptamani.

| Iunona a răspuns:

Nu e scump, si e de mai multe feluri ( mastecabil) plic pastile. Calciul efervescent de la farmacie e 1.30 Ron plicul. Alimente bogate in calciu sunt: lactatele, ouale, branza, telemea... iaurturile

Răspuns utilizator avertizat
| Tibi45 a răspuns:

Pentru a şti în mod tranşant şi corect d.p.d.v. medical dacă suferi într-adevăr de un deficit de calciu, trebuie să consulţi în mod obligatoriu un medic "endocrinolog", care îţi va face o serie de teste de laborator, ca să afle cum stai cu: "calciul ionic", balanţa fosfo-calcică şi magneziul, deoarece poţi avea o formă uşoara sau mai manifestă de: "spasmofilie".
Rolul calciului în organismul uman este deosebit de important şi complex, iar asimilarea sa comportă o serie de reacţii chimice complicate, determinate de metabolismul corpului prin intermediul unor reactanţi şi enzime specifice!
Numai medicul curant poate aprecia în ce situaţie te găseşti, şi care este modalitatea cea mai potrivită pentru a interveni în cazul tău. (fiecare pacient reprezintă un caz strict personalizat)
Succes în demersul tău.

| SiaAnastasia a răspuns:

Mama zice ca laptele este cel mai cunoscut aliment care contine calciu. Dar iti recomand nucile. Au cel mai mult continut de calciu. Eu manac un borcan zilnic happy

| danielagudumac a răspuns:

1 iaurt
2 brinza
3 Somonul
4 sardinele
5 verdeţurile închise la culoare
big grin