| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare cu o problema. Am o stare de greata de mai bine de doua saptamani si nu stiu ce sa mai fac. Pastile pentru greata iau. Am un regim alimentar bun, tratament pentru vreo boala nu am, deci nu iau alte feluri de pastile. Va rog frumos sa imi spuneti ce ar trebui sa fac. De dimineata pana seara am o stare de greata continuu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu inseamna ca ai neaparat o problema fizica. Poate esti stresat sau anxios, anxietatea de obicei da greata. Poate treci printr-o perioada solicitanta, cu suparati.
De ex eu am stare de greata cand sunt anxioasa si cand sunt obosita (daca nu dorm 7-8 ore pe noapte am greata si o stare de rau toata ziua). Fiecare om e diferit, daca ai niste simptome nu inseamna neaparat ca ai o anumita boala.
Aa si mie mi se mai intampla cand mananc inainte de culcare. Daca mananc ceva cu mai putin de 2-3 ore inainte sa ma culc, ma trezesc cu o greata suparatoare dar dispare dupa cateva ore

| anonim7011 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da sunt stresat din cauza liceului. Probleme in familie si restul.

11 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mergeți la un medic specialist de interne. Greața este un reflux gastric. Greață e dată de acidul gastric.
Trebuie un control medical, după care să vi se dea un tratament adecvat.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic, ca starea de greata pe termen atat de lung, poate apare in probleme de la ficat, fiere sau a unor probleme grave de sanatate.
Intr-adevar, ceaiul de ghimbir ajuta, eliminandu-ti starea de greata. indulceste-l putin, cu miere de albine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pot fi 20 de cauze medicale.
Naturist, ghimpir și ulei de mentă.

| WhiteLife a răspuns:

Mergi la medic, pentru că dacă ei acum ceva te va ajuta pe moment, dar nu va disparea cauza.

| bogdan324 a răspuns:

Esti activ in general? Ai vomitat pana acum? Simti doar greata sau sunt si alte simptome?

| anonim7011 a răspuns (pentru bogdan324):

Da, sunt activ. Vomit rar, doar am o stare de greata. Poate fi o anxietate, depresie. Sincer sunt stresat zilnic cu liceul, familia si iubita.

| bogdan324 a răspuns (pentru anonim7011):

Treaba asta cu anxietatea trebuie rezolvata, de la anxietate incepi sa nu mai gandesti la fel de bine, de la ganduri proaste apar tot felul de stari si de la stari apar probleme.
Incearca sa te calmezi, stiu ca e foarte greu sa ignori stresul dar macar incearca sa-l reduci.
Normal te-as sfatui sa mergi la un medic pentru un control insa din spusele tale nu ar trebui sa fie nimic grav.
Starea asta de greata este constanta sau mai ai momente cand ''uiti'' de acea stare?

| anonim7011 a răspuns (pentru bogdan324):

Când sunt în preajma unor prieteni sau iubitei mele totul dispare.

| bogdan324 a răspuns (pentru anonim7011):

Pai atunci este evident ca toata treaba asta porneste de la stres.anxietate sau cum mai vrei tu sa-i zici.
Incearca sa rezolvi problema asta.

| Digikey a răspuns:

Poate ai hepatita.