| ThatGuy98 a întrebat:

Trebuie sa tin regim deoarece am o problema la stomac(nu stiu exact ce boala), ma doare stomacul constant, am mereu senzatie de greata si senzatia ca trebuie sa am scaun.Am avut si diaree la inceput dar acum am scaun normal.
Am fost la medic si mi-a zis sa tin regim si sa iau vreo 4 feluri de pastile. Deci pentru simptomele mele, cam ce ar trebui sa mananc si ce nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MedLife a răspuns:

Daca mi-ai spune si ce pastile ti-a dat as sti ce-ai avea. In general pentru aproape fiecare boala digestiva nu trebuie sa consumi: bauturi carbogazoase, cafea, alcool, proteine, macaruri grase, condimentate, sarate. Trebuie sa-ti faci un program sa mananci la ore fixe si o sa ti spun acum ce poti manca: supe, ciorbe, carne de peste dar pestele sa fie preparat la cuptor, carne de pui la gratar, in ciorbe (ideea e sa nu fie prajita, iar consumat sa fie pieptul iti recomand), cartofi fierti, legume. Intr-un cuvant mancarurile usoare care nu sunt preparate intr-un mediu gras si toxic.

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Ti-a zis doar "tine regim"? Nu ti-a zis si ce regim? Sunt sute de regimuri... De unde sa stim noi.
Nu manca gras, foarte condimentat, nu consuma alcool sau bauturi carbogazoase...