| NYØ2002 a întrebat:

Salutare am o problema cam grava:
Eu am 17 ani si am vreo 7 carii, nu aveam banii ca sa imi fac cariile ca familia mea are venit mic.Eu aproape sa fac 17 ani am aflat ca imi pot face cariile gratuit, am fost, m-am inscris si a zis ca am gratis pana la 17 ani jumate si o luna a durat sa imi fac un o masea care nu avea un perete de dinte si dupa la inca un din a durat o luna si mi-a plombat-o in timp ce cealalta a inceput sa se carieze iar.Nu stiu ce sa ma mai fac ca apar carii iar si iar. Oare daca renunt la dulciuri nu se mai cariaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu te pune la somn fara sa te speli pe dinti bine si nu mai mananci nimic dupa aia, ata dentara folosita corect ajuta f mult. Cu dulciurile ce sa zic, las-o si tu mai moale sau macar clateste gura dupa ce termini de mancat. Ai grija de dintii ca sunt foarte scumpi de reparat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta la zahar, periaza-ti dintii de 2 sau 3 ori pe zi, foloseste ata dentara si ai grija la alimentatie. Consuma in special mere, sunt foarte bune pentru dinti, ii curata bine.

| Ssssmokin a răspuns:

Trebuie sa te speli pe dinti dimineata si seara. Si eu a trebuit sa imi scot 4 masele din cauza cariilor, iar acum m-am invatat minte. Acum trebuie sa mergi sa le rezolvi, daca nu mananci dulciuri nu inseamna ca o sa iti treaca. Nu imi pot da seama cum s-a cariat cealalta in perioada aia, doar daca nu ai asigurat igiena necesara. Asa ca du-te la dentist si incearca sa le rezolvi acum cat inca le poti face gratis.

| anonima455 a răspuns:

Periază-ți dinții regulat, ca să o faci cât mai corect poți folosi și aplicații care îți arată exact cum ar trebui să o faci pentru ca dantura ta să fie cât mai îngrijită. Bineînțeles, ai grijă și la alimentație, poți folosi și apă de gură sau ață dentară, dacă problemele persistă, e neapărat să faci o vizită stomatologului.

| Tiberiu555 a răspuns:

Periajul dimineata si seara conteaza foarte mult si in general da, grija la alimentatie. Eu mi le-am facut pe la 16 ani pe toate contra-cost. Nu am mai vazut sa se mai faca, avand in vedere ca ma spalam pe dinti dimineata si seara si nu consumam dulciuri in exces.