Întrebare recomandată | d3utzsa a întrebat:

Am o intrebare:d daca am de plombat 2 masele, un dinte si o alta masea de pus as putea sa imi fac un detatraj? Sau trebuie sa nu am carii? Cam cat costa? Si-a facut cineva? Merita? sau a 2-a zi ii ai la loc?hee heefundalove struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

Detartrajul merită făcut, și costă cca.150 lei, acum depinde și de clinică, poate sunt și prețuri mai mici.Trebuie căutat.Cum ar trebui procedat în cazul tău, când mai trebuie plombate și niște măsele.Normal ar fi în ordinea aceasta, întâi plombele și apoi detartrajul.Acum, dacă celelalte nu sunt chiar stringente,poți începe cu ultima operațiune,care merită,și care rezistă în timp,poate și doi ani,și este și necesară(și estetic,dar și ca măsură preventivă împotriva cariilor,și nu numai).La stomatolog când mergi, spui ce vrei să-ți faci, care sunt prioritățile tale, și atât, asculți și părerea lui și pentru restul de lucrări revii când ai bani.Cam asta ar fi.Numai bine!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sora mea are 23 de ani si si-a facut si ea dar nu a fost multumita. Asa ca nu cred ca ar trebui sa iti strici smaltul dintilor! Nu uita de fundita

| laura81 a răspuns:

Detartrajul trebuie facut de doua ori pe an. Tartrul care se depune patrunde intre dinte si gingie. Formeaza acolo un spatiu in care se aduna bacteriile ce iti vor ataca radacina dintelui. De aici pana la parodontoza si caderea dintilor mai e doar un pas.

Ti-l poti face foarte ieftin daca iti cumperi un voucher de pe unul dintre site-urile cu reduceri. Eu tocmai mi-am luat unul cu 25 lei ce include detartraj si periaj profesional.

Cauta un cabinet aproape de zona in care locuiesti. Majoritatea fac periodic astfel de oferte. Uite si cateva site-uri de reduceri:

http://bit.ly/UfgtxX

http://bit.ly/wIw3rs

http://bit.ly/T4wJOW

| Woobitz a răspuns:

Du-te la medic si o sa-ti spune ce este de facut daca trebuie plombate sau daca trebuie doar un mic periaj-plomba costa in jur de 60-80 lei

| nicolas25ianis a răspuns:

Din cate am auzit nu prea se merita, cica iti cam strica smaltul de pe dinti si daca intrebi dentistul o sa iti spuna ca e bine sa faci, poate gasesti pe cineva care a facut, cumnatul meu a facut si nu a fost multumit