| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Am o problema si imi trebuie un remediu, eu am rau de masina daca merg sa zic asa maxim 30-60 de min cu masina deja imi este rau si iarna asta imi fac ziua de nastere la munte si pana la munte sunt 450-500 km distanta ce pot face? Am 14 ani fac 15 in cateva zile. M-am gandit la acadelel prevomit kids dar nu stiu daca sunt bune astept sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Emetiral; i

| dinaprilie a răspuns:

Asta cu statul in fata mai rezolva. Cam asa a fost si cu mine. Si da, lasa telefonul si uita/te in fata. Incearc s urmresti drumul, sa ai aer daca se poate de afara. Si aditional vezi ce pastile gasesti pe la farmcie. Ps: nu manca greu inainte sa pleci la drum. Succes.

| Musafuka21 a răspuns (pentru dinaprilie):

Mersul pe scaunul din fata functioneaza am fost pana la vatra dornei unde am facut 3 ore dar nu am stat acolo am fost intr o plimbare dus si intors in total am facut 6 ore si nu mi-a fost rau deloc doar la unele serpentine dar imi reveneam

| Mirel4412 a răspuns:

In primul rand, stai pe locul din fata. Am facut "experimentul" asta de multe ori, la plecare am stat in spate si la intoarcere am stat in fata si pot sa zic ca in fata aproape nu imi mai e deloc rau. Alta metoda e sa incerci sa fii atent la drum nu sa stai tot drumul pe telefon sau sa citesti o carte. Eu unul am niste pastilute de la boiron pentru raul de masina, am luat cateva si nu cred ca au niciun efect, cel putin dupa 2 pastile tot mi-a venit rau. Nu a mers efectul placebo la mine sad