| Antonio_Romila_1998 a întrebat:

Am si eu o întrebare, sunt pe aici persoane care au trecut prin ablatie cardiaca? ' Mi-as dori sa îmi spuneți și mie cum o sa fie intervenția în ablatie si ceva sfaturi in legătură cu ea, mulțumesc de înțelegere

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| georgelgeorge a răspuns:

Din câte ştiu eu procedura constă prin introducerea unui cateter prin artera femurală (se face o mică incizie în zona inghinală). Cateterul ajunge unde este problema (de regulă la arterele coronariene) unde medicul va rezolva problema. Cateterul se mai poate indroduce şi prin artera brahială (la subsuoară). Medicul hotărăşte pe unde va introduce cateterul în funcţie de specificul intervenţiei.