| andra000 a întrebat:

Va rog f mult sa imi spuneti, cei care ati facut ablatie cat costa? va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Ablatie de ce? Depinde la ce organ te referi. Ablatie inseamna sa ti se scoata chirurgical un organ sau o parte dintr-un organ.

| andra000 explică:

Am 24 de ani si sufar de aritmie extrasistolica ventriculara.mam saturat de luat pastile, care oricum nu prea cunosc nimic de la ele.am auzit ca blatia ar fi solutia cea mai buna.de aceea as vrea sa stiu cat costa, in primul rand.

| Empathizer a răspuns (pentru andra000):

Te referi la ablatia prin radiofrecventa, care distruge o portiune din muschiul cardiac, acea portiune care genereaza extrasistolele. E ca si cum ti-ai provoca voluntar un mic infarct. La aceasta solutie apelezi doar daca toate celelalte dau gres. Nu te pripi, mai consulta si un cardiolog, si vezi ce zice. Procedura in sine e acoperita de asigurarea de sanatate, deci nu te costa, daca o faci la o clinica de stat.

| andra000 explică (pentru Empathizer):

Da,asta stiam, dar am inteles ca este f scump cateterul... stii cumva? multumesc