| TnyBZ a întrebat:

Am si eu o problema. De cateva luni urinez des si cantitate relativ mare. De obicei urina este incolora, exact ca apa, iar in rest este usor galbena. De cand am problema asta, am observat ca in momentul cand simt nevoia sa urinez, simt si o durere ca un fel de durere de burta, dar ca in zona vezicii. Iar, in timpul somnului, oricand ma trezesc din somn, din cine stie ce motive, dar in niciun caz nevoia de a urina, simt imediat durerea aceea, si, pac, nevoia ss urinez. Un lucru pe care l-am observat este ca daca imi ocup timpul cu altceva gen sport, discutii, etc, nu mai urinez des, decat cand stau degeaba.
Am 18 ani, beau 2-3 litri de apa pe zi, am greutate normala, 70 kg la 1.78m. Cam 1 litru il beau intre orele 22:00 si 1:00. Care poate fi problema? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Posibil sa fie o infectie urinara daca te si doare.

Dar nu cred ca e chiar asa mare problema cu urinatul. Adica am citit ca e normal sa elimini cata apa bei si 3 litri e destul de mult.

| aXy99 a răspuns:

Urina este incolora pentru ca bei suficienta apa, dar durerea nu este normala. Cel mai bine te duci la doctor, parerile de pe TPU s-ar putea sa fie gresite (in proportie de 99, 9%).

| NicoleEazi a răspuns:

Nu este normal, ar trebui sa mergi urgent sa iti iei un bilet de trimitere cat mai repede de la medicul de familie, daca ar fi fost infectie urinara te-ar fi usturat la urinare, dar tu simti nevoia sa urinezi des si ai si durere, si mai ales ca este de cateva luni problema asta, nu te speria si maine fa-ti curaj si du-te la medic.