| TnyBZ a întrebat:

Am si eu o problema. De vreo luna mi-a aparut un ganglion pe gat, in spatele urechii, dar aproape de ceafa. Cateodata e mai moale si mai mic, cateodata e mai tare si mai mare, din ce am observat, e imobil si nu ma doare. Am tot intrebat pe unde am putut daca e ceva problema si am primit numai raspunsuri care se contrazic intre ele. Nu ma duc la doctor acum, in perioada asta, orasul meu fiind si in carantina. Stie cineva daca e ceva grav, ati mai patit? Sa ma alarmez, sa merg mai departe pana la urma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MariusDinita a răspuns:

Salutare! Sper sa te ajute raspunsul, acum cativa ani de zile aveam tot un fel ganglion pe mana pe care initial nu l-am bagat in seama, trecuse deca circa un an de zile si inca nu disparuse si am inceput sa ma sperii asa ca am mers la medic. Acesta a spus ca este doar un punct de grasime ( fizic era ca o biluta mobila tare sub piele o puteam misca ca pe rotula). Medicul mi-a spus ca va trece de la sine si sa ma joc cu ea ca se va sparge, ceea ce mi s-a parut teribil de amuzant dar am facut asa si cam in doua luni de zile a disparut complet si nu a mai reaparut. Nu stiu daca are legatura cazul meu sau daca este destul de similar dar sper sa te ajute, P.S. daca se accentueaza mergi la medic specialist!