| Seby80 a întrebat:

Am tinut 2 luni o dieta personalizata, am limitat caloriile pana la ~1500 pe zi, 3 mese (mic dejun, pranz si cina -18:00) si 3 gustari. Am slabit de la 81 kg pana la 65-66kg. Alimentatia este sanatoasa pe baza de legume, fara prajeluri, paine, etc. Am consumat lactate, putine fructe si alte chestii dietetice. Problema este că, mai am putina grasime (celule mari la coapse si la burta, presupun ca este celulita) de care vreau sa scap, pentru o constructie fara grasime, iar din cauza reducerii drastice de calorii, metabolismul a devenit lent.Cum sa-l accelerez ca inainte când slăbeam foarte repede pentru a scapa în sfârșit de tesutul adipos. Ca sport practic 30 minute pe zi de forta acasa, brate si picioare, toate grupele. Ca alimentatie ce-mi recomandati sa fac? Sau alte sfaturi? Doresc să vină răspunsurile din partea cunoscătorilor. Multumesc!
P.S: Am 16 ani, 1, 75m, Băiat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Fa niste cardio, e bun si pentru celulita si pentru grabirea metabolismului. Totusi cel mai bun pentru celulita e masajul anticelulitic facut de un profesionist.

| moniquah a răspuns:

Nu fa dieta fara sport daca ai kg multe in plus pentru ca piele isi pierde din elasticitate cand te ingrasi si o sa fie inestetic pentru tine cat despre celulita elimina excesul de ssare, lichidele acidulate, chips-urile, si etc din gama asta, fast food, daca nu le consumi pe astea fa mult sport si bea multa apa plata cu lamaine, dar nu exagerat de multa lamaie ca o sa te imbolnavesti de altele. la mine asa a functionatwinking

| DeeaPuff a răspuns:

Pai nu vreau sa te intristez sau ceva dar de celulita nu se scapa de obicei.Nici cu laser (reapar), dar pentru ca tu esti inca crestere s-ar putea sa scapi de celulita.Greutatea ta este buna la inaltimea pe care o ai.Incearca o crema speciala pentru celulita, ca alt ceva nu stiu. Daca nu ai fi in crestere nu ti-ar disparea, dar asa da-te cu crema si tine in continuare " stilul de viata mai sanatos " de care ai nevoie.Nu zic ca nu ai voie paine sau dulciuri, ai voie dar cu moderatie ( foarte putin). SUCCES!