| mihai4000 a întrebat:

odata cu cresterea in masa musculara creste si tesutul adipos(adica grasime) fara sa folosesc proteine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Nu,odata cu cresterea masei musculare scade tesutul adipos.

| Cosmin86 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu ai cum sa maresti si masa musculara si sa scazi si tesutul adipos in acelasi timp.

Daca aveai cum, TOTI sportivii profesionisti NU mai pierdeau timpul cu perioada de definire si perioada de masa musculara.

Mai documenteaza-te si tu, CUM NAIBA ai si deficit caloric ( pentru tesutul adipos ) si SURPLUS caloric (pentru masa musculara) in acelasi timp?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai documenteaza-te si tu

| Cosmin86 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ma documentez de aproape 10 ani, de cand practic sportul asta.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Cosmin86):

E bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Am vazut ca ai doar 19 ani, acum se explica laughing

Bine ca ne inveti din "vasta" ta experienta laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce experienta poti sa ai tu daca de 10 ani zici ca faci sport si nici macar acum nu ai invatat ca sportul Creste MASA MUSCULARA, NU CRESTE TESUTUL ADIPOS.

| Cosmin86 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu e vorba de sport, ci de alimentatie specifica.

pe scurt:

- in perioada de masa musculara ai vreo 3000-3500 kcal pe zi, in 5-6 mese consistente

- in perioada de definire ( cand arzi grasime si pastrezi muschii ) ai vreo 2000-2500 kcal pe zi.

Sau tu pui "masa musculara", mancand ca un om normal, ce face "mami" prin casa ( sau iti face 5 fripturi pe zi, ca la un bodybuilder )?

Uite si documenteaza-te:
http://www.culturism.ro/vedete/plan-alimentar-pentru-masa-musculara.html

| J0B0MAT a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai noi vorbeam de sport aici. Aberezi rau. Pierd timpul cu tine.
De aia sunt toti sportivii grasi, pentru ca fac sport nu?! laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Bodybuilderii in perioada de masa musculara, sunt grasi.

Uite exemplu:
http://www.evolutionary.org/......ontest.jpg

Lee Priest, celebrul culturist din Australia. Vezi diferenta?

La fel era si cu Jay Cutler, Coleman sau alti culturisti celebrii.

p.s. : vezi sportivii de la strongman sau powerlifting ( aia care trag un tren sau un avion ), au si grasime serioasa, ca ei nu-si permit sa faca definire, doar masa si forta ( si pui si grasime cand pui masa musculara ).

p.p.s. : ai participat vreodata la un concurs de profesionisti? sau ai ZERO experienta?

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai in mod normal, nu creste.
Si in al doilea rand toata lumea stie ca tesutul adipos inseamna grasime, si fara sa zici tu. Dimpotriva, daca specifici ce e ala asta e ca si cum ai exprima intrebarea catre cei care nu stiu sa raspunda laughing

| mihai4000 explică (pentru dragosbogdan001):

E treaba mea ce scriu

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru mihai4000):

Ma rog, dar dai impresia ca adresezi intrebarea celor care nu stiu sa raspuna, ceea ce iti da un aer de om nu prea inteligent. Dar, cum zici tu, e treaba ta ce zici...