| vmalex21 a întrebat:

Salutare.Are cineva dintre voi vreo masea imbracata? Dentista mea mi-a recomandat imbracarea unei masele tratata recent.As fi recunoscator daca as putea primi mai multe detalii gen cum este procedura,ce presupune,cum aveti imbracata, etc.Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anuket a răspuns:

Eu am pusă o coroană (ca să nu se crape măseaua) din ceramică și metal. Pentru asta mi-a făcut mulaj complet, chiar de două ori, unul pentru coroana provizorie și celălat pentru cea definitivă. A mai făcut ceva, dar nu mai știu exact ce.
Am ales coroana după ce mi-a prezentat planul cu 3 variante. Era cea mai durabilă și convenabilă.

| vmalex21 explică (pentru Anuket):

Si cum te-ai simtit dupa,, operatiune,,? Se vede cumva ca respectiva masea este,, imbracata,, cu o coronita? Care au fost cele 3 variante? Am inteles si eu ca se va lua un mulaj care va merge la laborator si ca va necesita pilirea.

| Anuket a răspuns (pentru vmalex21):

1. M-a durut gingia câteva zile pentru că e sensibilă.
2. Foarte puțin, dar nimeni nu-și bagă capul în gura mea ca să observe.
3. Mai era o coroniță din ceramică(sau ceva alb) care nu-i rezistentă, una doar din metal și una cu sticlă, asta fiind cea mai scumpă. Erau 4 tipuri.

Nu știu cât a pilit, nu mult, dar mi-a atins măseaua din față.

| vmalex21 explică (pentru Anuket):

Mersi pentru lamuriri.Nu am mai trecut prin asa ceva, e prima data si dentista cu toate ca lucreaza bine si cu calm nu prea detaliaza si uneori e mai bine sa afli de la persoane care au trecut prin asa ceva.

| vmalex21 explică (pentru Anuket):

Banuiesc ca imi va face anestezie.Sa inteleg ca pe alocuri in cazul tau se vede metalul coronitei? O verisoara mi-a aratat coronita ei de pe o masea si am vazut ca fata e de culoare alba(ceramica) iar in spate avea un metal de culoare argintie.A zis ca nu o deranjeaza deloc, o are de aproximativ 2 ani.Maseaua mea e praf, a avut o plomba mare si mi-as dori o varianta cat de cat rezistenta, in niciun caz,, sticla,, sau zirconiu sau ceramica sa mi se sparga.

| Anuket a răspuns (pentru vmalex21):

Nu se vede metalul. E doar structura, baza într-un fel. Nici măcar nu am văzut vreodată acea parte.
Tu poți să-o întrebi pe doamna dentist exact ce te nelămurește.
Pentru asta nu mi-a mai făcut anestezie. Mie mi-a pus între măsea și gingie un fir din metal/ceva, m-a chinuit puțin cam mult.
Nu știu situația ta. La mine nemaiavând nerv a fost necesară coronița. Chiar și așa nu pun presiune pe acea măsea când mestec, am încercat, dar îmi pare incomod.

9 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu am îmbrăcat nici o măsea, dar am avut probleme cu dantura. Sfatul meu este să nu arunci bani pe fereastră.
Acea "îmbrăcare", este ceva provizoriu, care va cădea, dar mai grav este că între cele două părți se vor aduna microbi, mizerie în momentul în care nu va mai fi etanșă lucrarea respectivă.

Răspuns utilizator avertizat