| vmalex21 a întrebat:

Ce părere aveți despre meseria de Topograf? Cam ce fel de Matematică este necesara(ma gandesc ca Geometria are un rol important)? As fi foarte recunoscător daca cineva mi-ar putea oferi mai multe detalii(intreb pentru un var care vrea sa se orienteze spre aceasta meserie)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Multa, foarte multa matematica si fizica

| siriusblack98 a răspuns:

Teoria nu se compara cu practica.Ce vei face acolo nu inveti la ora de geometrie sau de algebra.Sunt formule folosite de catre ingineri si se invata mai mult la facultate sau direct pe teren.In mare parte din timp vei calcula aria unei suprafete.

| floreadan a răspuns:

Da, trebuei sa stii matematica si geometrie, plus fizica, dar in principiu inveti acolo ce si cum, gen la facultate.

| vmalex21 explică (pentru floreadan):

Si cam ce,, fel,, de Matematică? Ceva gen Matrici, etc? La Geometrie e clar dar bănuiesc că nu e numai Geometrie.