| winter a întrebat:

Salutare, cat costa sa pui un dinte la stomatolog? tin sa precizez ca am de plombat 2 dinti si sa implantez un dinte, sincer nu am mers la dentist de mult timp si chiar nu am nici o idee. Din ce am vazut pe net sunt preturi ba mari de te sperii ba ok.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de implant... poate fi 200 euro sau 2000 euro

| anonimg a răspuns:

Nu stiu nici eu cat este un dinte de pus; dar sa te astepti la vreo 500 lei, sau chiar mai mult.
Trebuie sa vada medicul stomatolog daca se poate lega de dintele care a ramas, sau va trebui sa scoata de tot dintele si sa puna in locul lui un implant dentar; si dupa aceea sa fixeze dintele in acel implant.
Preturile difera in functie de buzunarul fiecaruia. Ca material nu trebuie sa iei pe cel mai scump. La fel si cabinetele: nu trebuie s asa te duci la cel mai scump, dar nici la cel mai ieftin. Pentru asta va trebui sa faci o vizita la 2-3 medici care sa te consulte si sa iti spuna in mare cam cat ar costa; si numai dupa aceea te vei hotara la unul din ei.
Ca asa cum sunt preturile pe net de te sperii de ele, asa sunt si la cabinete.

Daca vreunul te va chema la consultatie cu programare, sa fii sigur ca iti va lua bani pentru consultatie.
Daca se va uita la dantura atunci cand te vei duce la ei, consultatia ar trebui sa fie gratuita.
Daca te va intreba in ce zi vrei sa fii programat, le spui la fiecare ca inca nu esti pregatit acum, si ca mai intai sa stii cam cati bani iti trebuie pentru lucrare.
Nici ei nu vor sti pretul cu exactitate, dar o suma aproxmativa trebuie sa iti spuna, iar tu sa fii pregatit cu mai multi bani petru orice neprevazut, dar si cu timp liber.
Asadar, trebuie deci sa mergi personal sa te interesezi.
Curaj si multa sanatate!

| Cristian29358 a răspuns:

Un implant costa în jur de 600 lei poate și mai mult, depinde de stomatolog