| Alliss91 a întrebat:

Cine s-a confruntat cu problema urechilor infundate? Cum pot sa scap de aceasta senzatie care ma deranjeaza de 1 sapt, mentionez ca am fost si la orl dupa care mi-a spus ca de la o raceala am urechile infundate. Incerc sa scap cat mai repede de problema asta care ma deranjeaza foarte tare si parca nici nu mai aud bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să faci la un cabinet privat o spălătură auriculară.
Eu procedez așa acasă.
Fierb un litru de apă 20 de minute.
Vas foarte curat.
Cu o siringă de unică folosință cu ac gros proiectez în ureche apă din aceea fiartă și răcită la temperatura corpului, cu capul aplecat și întors lateral, deasupra chiuvetei sau a unui lighean, ca să nu dau pe mine, de 5-10 ori.
Apa oxigenată mi se pare prea abrazivă pentru zonă.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te deranjează cam de mult timp.
Poate fi încă de la infecția cauzată de răceală.
De ce trebuie să mergi la medic.
Acolo ai o afecțiune medicală.
Dacă aceasta se croniizează poate afecta auzul de manieră iremediabilă. Ca dovadă acum nu auzi chiar perfect.

| Alliss91 explică (pentru sadrian46):

Pai nu aud chiar perfect si am asa niste sunete in urechii, vartejuri chiesti de genul asta. Am mai avut problema asta, dar numai atunci cand calatoream cu avionul. In concluzie nu stiu ce sa fac! crying

| sadrian46 a răspuns (pentru Alliss91):

Acele vâjâieli în urechi sunt când organitele fine din care e formată urechea, nu sunt afectate de sunete reale, ci de procesele chimice care loc când organismul se luptă cu microbii, bacteriile de acolo.
Ce să faci?
La medic.

| Alliss91 explică (pentru sadrian46):

Si la medic primesc acelasi raspuns pe care l.am primit acum 3 zile ca nu am nimic, ca e de la raceala. Asta ma face sa nu ma mai duc la medic.

| sadrian46 a răspuns (pentru Alliss91):

Poți să faci la un cabinet privat o spălătură auriculară.
Eu procedez așa acasă.
Fierb un litru de apă 20 de minute.
Vas foarte curat.
Cu o siringă de unică folosință cu ac gros proiectez în ureche apă din aceea fiartă și răcită la temperatura corpului, cu capul aplecat și întors lateral, deasupra chiuvetei sau a unui lighean, ca să nu dau pe mine, de 5-10 ori.
Apa oxigenată mi se pare prea abrazivă pentru zonă.

| dbigiu84 a răspuns:

Salut, in avion nu prea are legatura, e cu totul alta poveste.Incearca sa ti-o desfunzi sa stai cu capu intr-o parte, sa te speli in urechi. Si sa lovesti cealalta ureche in timp ce tii capul aplecat.
Daca nu merge, adreseaza-te din nou unui medic.

| PeeWee96 a răspuns:

Folosește apă oxigenată, găsești la farmacie