| Fr3shb0y a întrebat:

Salutare comunitate, exista consiliere psihiatrică fără a merge la vreun spital de psihiatrie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Normal se merge la consultatie la psihiatrul de la policlinica de care apartii, cu trimitere de la medicul de familie, nu la spital.

| Donsavas a răspuns:

Consiliere psihiatrica sau psihologica? daca doresti sa discuti cu un consilier, alege psihologul, insa daca doresti sa discuti cu un psihiatru, care e medic si specialist in sanatate/patologie mintala, atunci du-te la un consult. Sunt atatea cabinete private. Discuta cu medicul generalist(de familie) si solicita a te trimite la un profesionist! Alte intrebari? sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Iti recomand sa eviti a urma un tratament psihiatric pana iti va spune un psiholog ca ar fi cazul, inainte de toate. Ai grija de tine!

| filipcrobert a răspuns:

Dacă te referi într-adevăr la psihiatrie, atunci nu. Deoarece aceasta e strict legată de ramura medicinală și farmaceutică. Reprezintă tulburări psihice cu caracter patogen, ce se tratează prin chimioterapie (pastile) ori diverse tratamente, în funcție de caz și gravitate. Dacă în schimb, te referi la consiliere psihologică, atunci o poți lua în calcul pe cea socială. Dezbaterea problemei cu persoane apropiate, capabile să te ajute.